Zirkonyum abutment implant bağlantı tiplerinin dinamik ve statik yük altında karşılaştırılması
Comparison of zirconium abutment implant connection types under dynamic and static loading
- Tez No: 386582
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM KURTOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Diş eksikliklerinin implant ile tedavisi sıklıkla kullanılan yöntemlerden biridir. Artan estetik beklentiyle zirkonyum abutmentların kullanılması giderek yaygınlaşmaktadır. Piyasada pek çok implant sistemi mevcuttur. Bu sistemlerde farklı implant abutment bağlantı tipleri kullanılmaktadır. Mevcut çalışmanın amacı, zirkonyum abutmentların farklı implant abutment bağlantı tiplerindeki kırılma dayanımlarını karşılaştırmaktır. Mevcut çalışmada Astra ve Bego sistemlerinin zirkonyum ve titanyum abutmentları ve analogları kullanılmıştır. İmplant abutment bağlantı tiplerindeki horizontal uyumu karşılaştırabilmek için Astra titanyum, Astra zirkonyum, Bego titanyum ve Bego zirkonyum abutmentlarından birer tane analoglara torklanmıştır. Daha sonra örnekler yarıçaplarına kadar aşındırılmış ve 18' er adet ölçüm yapılmıştır. Bu 4 gruptan 3'er örneğe 2N ön yüklemeli 5 Hz frekansında 50 N yük altında 30ᵒ açıyla 80.000, 250.000, 500.000 devir dinamik yükleme uygulanmış ve kontrol grubuna herhangi bir dinamik yükleme uygulanmamıştır. Daha sonra test ve kontrol grubundaki tüm örnekler 30ᵒ açıyla statik yükleme uygulanarak kırılmış ve maksimium kırılma dayanımları hesaplanmıştır. Veriler istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Sonuç olarak, Bego sistemi Astra sistemine göre daha yüksek horizontal uyum gösterdiği rapor edilmiştir. Dinamik yüklemeler arasında ise BegoZr250 dışında fark bulunamamıştır.Ayrıca internal hekzagon bağlantı tipine sahip Bego zirkonyum abutmentların, internal indeksli mors açılı bağlantı tipine sahip Astra zirkonyum abutmentlarına göre daha yüksek kırılma dayanımı sergilediği belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Dental implant treatment for tooth lack is a commonly applied method. With increasing esthetic expectations, using ziconium abutment is for the treatment is becoming popular. There are varies types of implant systems being used in the market. The purpose of this study is to compare the fracture straingth of zirconium abutments againist different implant abutment connection types. Materials used for this study are zirconium and titanium abutments and analogs of Astra and Bego. In order to compare the horizantal compatibility of implant abutment connection types, Astra titanium, Astra zirconium, BegotTitanium and Bego zirconium abutments were torched to analogs. After that, samples were eroded to the radius and 18 measurements were made. Dynamic loading was applied to the 3 groups of 4 with 2N preload 5 hz frequency under 50n load with 30 degree angle 80.000, 250.000, 500.000 cyclus dynamic loading were not applied to the control group. Later, all the samples were broken with 30 degree angled static load applied and maximum fracture straingth were measured. Results were anlyzed statistically. As a result, it is found that Bego system is more horizontally compatible than Astra system. Among dynamic loading, there is no difference found except BegoZr250. Also, it is found that bego zirconium abments with hekzagon connection types giving better fracture straingth values than Astra zirconium abutments with internal indexed morse angled connection types.