Orak hücre anemili olgularda miRNA ekspresyon düzeylerinin RT-PCR ile belirlenmesi
Determination of miRNA expression levels on sickle cell anemia cases by RT-PCR
- Tez No: 386583
- Danışmanlar: PROF. DR. SAKİNE KIYMET AKSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Hematoloji, Biochemistry, Hematology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
MikroRNA(miRNA)'lar 18-25 nükleotit uzunluğunda olup mRNA'yı parçalayarak ya da translasyonu engelleyerek gen ekspresyonunu düzenleyen kısa kodlanmayan RNA'lardır. Günümüze kadar 1,872 tipi belirlenen miRNA'lar bir çok hastalığın tanısında ve prognozunda biyobelirteç olarak kullanılmaya başlanmıştır. Yapılan çalışmalarda miRNA'ların hematopoezin düzenlenmesinde ve hematopoetik hücre farklılaşmasında görev aldıkları belirlenmiştir. Anormal hemoglobinler dünyada en sık rastlanılan kalıtsal kan hastalıklarıdır. Hemoglobin A'nın (Hb A) β globin zincirinin 6. amino asidi glutamik asitin valinle yer değiştirmesiyle orak hücre anemisi (Hb S) meydana gelir. Bazı orak hücre anemili olgularda Hb F'in değerinin arttığı ve buna bağlı olarak da klinik seyrin daha ılımlı olduğu gözlenmiştir. Çalışmamızda Hb F düzeyleri yüksek ve normal olan orak hücre anemili ile normal olguların lökosit miRNA'larının ekspresyon düzeyleri RT-PCR yöntemiyle belirlenmiştir. İki grup arasındaki ekspresyon seviyelerinin farklılıkları Mann Whitney U testine göre değerlendirilmiş ve p9 olan Hb SS'li olgulara göre miR-144'ün ekspresyon düzeyinin istatistiksel olarak anlamlı derecede arttığı bulunmuştur. ROC analizine göre miR-451a'nın orak hücre anemili olguların prognozunda kullanılabileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
MicroRNAs are short non-coding RNAs of 18-25 nucleotides in length that regulate gene expression via mRNA degradation or translational inhibition.1,872 human miRNA types have been identified so far and they have used as diagnosis and prognosis biomarker in many human diseases. It was found in studies that miRNAs take part in regulating hematopoiesis and hematopoietic cell differentiation. Abnormal hemoglobins are the most common hereditary blood disorder in the World. Sickle cell trait results in substitution of glutamic acid by valine at amino acid position 6 in β globin chains of Hb A. It is observed in some cases with sickle cell anemia that the level of Hb F has increased and the clinical course of these cases found to be milder, accordingly. In our study, the expression levels of leukocyte miRNAs of subjects with sickle cell anemia having high and normal HbF levels and healthy subjects were determined by RT-PCR methodology. Mann-Whitney U test were used to compare miRNA expression levels between groups and p9%. According to ROC curve analysis elevated miR-451a expression may be considered to have prognostic value for sickle cell anemia.