Klinik örneklerden izole edilen karbapenem dirençli gram olumsuz basillerde karbapenem direncinin moleküler analizi
Molecular analysis of carbapenem resistance in carbapenem resistant gram negative bacilli isolated from clinical samples
  1. Tez No: 386585
  2. Yazar: MÜMTAZ GÜRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH KÖKSAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Gram negatif basillerde görülen karbapenem direnci tüm dünyada ve ülkemizde uzun yıllardır süren bakteriyel direnç probleminin son basamağıdır. Tedavide klinisyenlerin çoğu zaman çaresiz kaldığı karbapenem dirençli gram negatif basil infeksiyonlarında uzun vadede başarıya ulaşmanın tek yolu mikrobiyolojik yöntemlerle mekanizma ve epidemiyolojiyi aydınlatacak çalışmalar yapmaktır. Ülkemizde bu konuda yapılan araştırmalar çok sınırlı ve geniş bir sürveyans çalışması mevcut değildir. Bu çalışmada çeşitli klinik infeksiyonlardan izole edilen karbapeneme dirençli olduğu belirlenem gram negatif bakterilerin fenotipik yöntemlerle çeşitli antibiyotiklere karşı duyarlılıklarının belirlenmesi ve genotipik yöntemlerle dirence yol açan enzimlerin belirlenerek epidemiyolojik veriler sunulması amaçlanmıştır. Çalışma sonunda; karbapenem dirençli gram negatif bakteri infeksiyonlarında güvenle kullanılabilecek tek antibiyotiğin kolistin olduğu, diğer antibiyotiklere karşı %50-100 oranında direnç olduğu görülmüştür. Karbapenem direncinin genotipik olarak analiz edilmesinden sonra tüm türlerde en baskın karbapenemaz genlerinin OXA-48 ve OXA-58 olduğu, non-fermenterler türlerde GES ve PER genlerinin ayrıca Enterobacteriaceae türlerinde ise IMP, VIM ve NDM tipi genlerin karbapenem direncinden sorumlu karbapenemaz enzimleri olduğu belirlenmiştir.İzolatların %26.7`sinde ise direncin karbapenemazlar dışında kalan G.S.B.L. enzimlerinden kaynaklandığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Carbapenem resistance in Gram-negative bacilli seen all over the World and in our country is the last step of the long standing problem of bacterial resistance. The only way to achieve success in the long run in treatment of Gram-negative bacilli infections which clinicians often remain helpless is is to make studies with microbiological methods to illuminate the mechanisms and epidemiology. In our country, research done on this subject is very limited and a surveillance study of wide range is not available. In this study, it is aimed to determine the susceptibilities to various antibiotics with phenotypical methods and to present epidemiological data by determining the enzymes associated with resistance by using genotypical methods in carbapenem-resistant gram-negative bacteria isolated from a variety of clinical infections. At the end of the study; it was seen that the only reliable antibiotic in infections caused by carbapenem resistant gram negative bacilli is colistin. After analysing the carbapenem resistance genotypically it is determined that, the most dominant carbapenemase genes among entire species are OXA-48 and OXA-58, GES and PER in non-fermenter species also IMP, VIM and NDM type genes are found to be responsible from carbapenem resistance in Enterobacteriaceae. In 26.7% of the isolates it is determined that the resistance arises from E.S.B.L.`s out of carbapenemases.