Diz osteoartritli hastalarda süpervize egzersiz programının ev egzersiz programı ile karşılaştırılması
Comparison of supervised exercise programme with home based program in knee osteoarthritis
- Tez No: 386597
- Danışmanlar: PROF. DR. RENGİN GÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Diz Osteoartritli Hastalarda Süpervize Egzersiz Programının Ev Egzersiz Programı İle Karşılaştırılması Reaktif nöromusküler eğitim (RNT) spor yaralanması rehabilitasyonunda kullanılan bir eğitimdir. Bu çalışmanın amacı, diz osteoartritli (OA) hastalarda süpervize olarak yapılan reaktif nöromüsküler eğitimin güvenirliliğini ve ev egzersiz programına göre etkinliğini araştırmaktır. Bu çalışmaya diz osteoartritli 29 hasta alındı. Hastaların 17 tanesi süpervize egzersiz grubunda iken (SE), 12 tanesi ev egzersiz (EE) grubundaydı. SE grubundaki hastalara 4 hafta boyunca, haftada iki gün, kapalı kinetik zincir komponenti olan ve tedrici olarak ilerleyen reaktif nöromusküler eğitim süpervize olarak verildi. EE grubundaki hastalara ise izometrik ve izotonik quadriseps güçlendirme egzersizleri ev egzersizi olarak önerildi.
Özet (Çeviri)
Comparison of Supervised Exercise Programme with Home Based Program in Knee Osteoarthritis. Reactive neuromuscular training (RNT) is a programme used in sports injury rehabilitation. The aim of this study is to assess the reliability of supervised RNT in osteoarthritis (OA) patients and to compare its effectiveness with a home based program. 29 patients with knee OA participated in the study. Subjects in the supervised exercise group (SE) received graded RNT exercises, 2 days a week for 4 weeks. Subjects in the home exercises group (HE) were advised a program consisting of isometric and isotonic strenghtening exercises. There were no improvements in the HE group.