Diz osteoartritli hastalarda kapalı kinetik zincir egzersizleri ve açık kinetik zincir egzersizlerinin karşılaştırılması
Comparison of closed kinetic chain exercise and open kinetic chain exercise in knee osteoarthritis patients
- Tez No: 494397
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL GELECEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Diz Osteoartiti (OA), hastalarda sebep olduğu ağrı, fonksiyonel düzeyde yetersizlik ve yaşam kalitesindeki azalma nedeniyle önemli bir sağlık sorunudur. Çalışmanın amacı diz OA'lı hastalarda gözetimli uygulanan açık ve kapalı kinetik zincir egzersizlerinden oluşan eğitimlerin ağrı şiddeti, izokinetik kas kuvveti, fonksiyonel düzey ve yaşam kalitesi üzerine etkilerini belirlemektir. Yöntem: Çalışmaya diz OA (evre I ve II) tanısı alan toplam 60 hasta dahil edildi. Hastalar, basit rastgele örnekleme yöntemi ile Grup I [(Açık kinetik zincir (AKZE)], Grup II [Kapalı kinetik zincir (KKZE)] ve Grup III (Kontrol Grubu) olacak şekilde üç gruba ayrıldı. Hastaların yaş ortalaması AKZE, KKZE ve Kontrol Grubu olarak sırasıyla 53,05±10,88, 54,40±7,92 ve 56,10±12,73 yıl olarak bulundu. Hastaların gruplarına uygun olacak şekilde AKZE ve KKZE'lerden oluşan programlar haftada 3 gün ve 6 hafta fizyoterapist gözetiminde uygulandı. Sonraki 6 hafta ev programı olarak düzenlendi ve hastalar kontrollere çağrılarak 3 aylık program tamamlandı. Kontrol grubuna standart kombine egzersiz programı oluşturuldu ve broşür olarak verildi. Tüm hastaların başlangıç ağrı şiddeti (VAS), kas kuvveti, fonksiyonel durum (WOMAC) ve yaşam kalitesi (SF-36) değerlendirmeleri yapıldı. Altıncı hafta ve 3. ayda aynı değerlendirmeler tekrar edildi. Bulgular: Başlangıçta demografik özellikler ve değerlendirilen parametreler açısından gruplar homojendi (p>0.05). Hem AKZE hem de KKZE grubunda tedavi öncesine göre 6.hafta ve 12. hafta değerlendirmelerinde ağrı şiddetinde azalma, izotonik kas kuvvetlerinde artma, WOMAC skorunun tüm parametrelerinde ve SF-36'nın sadece fiziksel fonksiyon ve ağrı parametrelerinde anlamlı değişiklikler elde edildi (p0.05). AKZE ile KKZE grupları birbiri ile karşılaştırıldığında 6. hafta ve 12. hafta değerlendirme sonuçlarının benzer olduğu ve aradaki farkın istatistiksel olarak anlamlı olmadığı görüldü (p>0.05). Sonuç: Sonuçlarımız, evre I ve evre II diz OA'lı hastaların tedavisinde, planlı ve gözetimli uygulanan AKZE veya KKZE'lerinden oluşan programların ağrı şiddetinin azaltılmasında, izokinetik kas kuvvetinin ve fonksiyonelliğin arttırılmasında benzer etkiye sahip olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Knee osteoarthritis (OA) is an important health problem due to pain, functional disability and reduced quality of life in patients. The purpose of the study is to determine the effects of supervised open and closed kinetic chain exercise training, on pain severity, isokinetic muscle strength, functional level and quality of life in patients with knee OA. Method: Total of 60 patients diagnosed with knee OA (grade I and II) were included in the study. The patients were divided into three groups by simple random sampling method as Group I [Open kinetic chain (OKC)], Group II [Closed kinetic chain (CKC)] and Group III (CG). The mean age of the patients was found to be 53,05±10,88, 54,40±7,92 and 56,10±12,73 years respectively as OKC, CKC and CG respectively. According to groups of patients, the programs consisting of OKC and CKC were applied 3 days a week and 6 weeks under the supervision of a physiotherapist. The next 6 weeks were organized as a home schedule and called up for follow-up and the 3 month program was completed. A standard combined exercise program was composed and presented as a brochure in the control group. All patients were assessed for initial pain severity (VAS), muscle strength, functional status (WOMAC) and quality of life (SF-36). The same assessments were repeated at the sixth week and the third month. Results: Groups were homogeneous in terms of demographic characteristics and assessedvariables at the beginning (p>0.05). Both the OKC and CKC groups showed significant changes in pain severity, increase in isotonic muscle strength, improvement in all subscales of WOMAC score and physical function and pain subscales of SF-36 at 6th week and 12th week assessments (p 0.05). When comparing OKC and CKC groups, assessment results at 6th week and 12th week were similar and the difference was not statistically significant (p> 0.05). Conclusion: Our results have shown that programs of planned and supervised OKC or CKC in treating patients with grade I and grade II knee OA have similar effects in reducing pain severity, increasing isokinetic muscle strength and functioning.