Total diz protezi sonrası kadın hastalarda dirençli egzersiz eğitimi ve ev programının etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of the effectiveness of resistant exercise training and home program in female patients after total knee replacement
  1. Tez No: 682216
  2. Yazar: KHALED YAHYA ABDULLAH AL-SAYANI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UMMUHAN BAŞ ASLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmanın amacı total diz protez (TDP) cerrahisi geçirmiş kadın hastalarda fizyoterapist eşlğinde dirençli egzersiz eğitimi ve dirençli ev egzersiz programının fiziksel fonksiyon ve hasta bildirimli sonuç ölçümleri üzerine etkisini karşılaştırmaktır. Üç ay önce TDP cerrahisi geçirmiş olan 32 kadın hasta randomize olarak fizyoterapist eşliğinde egzersiz grubu (Grup I, n=16) ve ev egzersiz grubu (Grup II, n=16) olarak iki gruba ayrıldı. Grup I'deki katılımcılar egzersiz istasyonunda büyük alt ekstremite kaslarına yönelik dirençli egzersiz eğitimini fizyoterapist gözetiminde aldı. Grup II''deki katılımcılar büyük alt ekstremite kaslarına yönelik dirençli egzersizleri ev programı olarak evde yaptı. Hastalar egzersiz programını 8 hafta boyunca, haftada 2 gün, günde 3 set, 10 tekrarla uyguladılar. Değerlendirmeler eğitim öncesinde ve 8 hafta sonrasında yapıldı. Ağrı Görsel Analog Skala, özür Western Ontario McMaster Üniversitesi osteoartrit indeksi (WOMAC), yaşam kalitesi Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği (WHOQOL-BREF), eklem algısı Unutulmuş Eklem Skoru-12 (UES-12), anksiyete Beck Anksiyete Ölçeği (BAE) ile değerlendirildi. Diz eklem hareket açıklığı gonyometre, quadriceps ve kalça abduktör kas kuvveti el dinamometresi, fiziksel performans düzeyi 30 saniye sandalyeye otur-kalk, 40 metre hızlı tempo yürüme, merdiven çıkıp inme testleriyle belirlendi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the effects of supervised by physiotherapist resistant exercise training and resistant home exercise program on physical function and patient-reported outcome measures in female patients who had undergone total knee replacement (TKP) surgery. 32 female patients who had undergone TKP surgery three months ago were randomly divided into two groups as the supervised by physiotherapist exercise group (Grup I, n=16) and the home exercise group (Grup II, n=16). Participants in Grup I received resistance exercise training for large lower extremity muscles at the exercise station under the supervision of a physiotherapist. Participants in Grup II did the resistance exercises given as a home program for large lower extremity muscles at home. The patients applied the exercise program for 8 weeks, 2 days a week, 3 sets, 10 repetitions per day. Evaluations were made before and 8 weeks after the training. Pain Visual Analog Scale, disability McMaster University of Western Ontario osteoarthritis index (WOMAC), quality of life World Health Organization Quality of Life Scale (WHOQOL-BREF), joint perception Forgotten Joint Score-12 (UES-12), anxiety Beck Anxiety Scale (BAI) evaluated with. Knee joint range of motion was determined by goniometer, quadriceps and hip abductor muscle strength by hand dynamometer, and physical performance level was determined by 30 seconds of sit-to-stand test, fast pace walking of 40 meters test and stairs test.