Mastektomili kadınların ruhsal durumlarının incelenmesi
Investigation of the psychological condition of women with mastectomy
- Tez No: 386602
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVBAN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Araştırma, mastektomili kadınların ruhsal durumlarını incelemek amacıyla yürütülmüştür. Tanımlayıcı ve kesitsel olarak planlanan bu araştırma Mayıs 2012- Şubat 2013 tarihleri arasında Ankara il sınırları içinde 2 Kamu Hastanesinin onkoloji ve cerrahi poliklinikleri ile bir üniversite hastanesinin onkoloji kliniğinde yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini mastektomili 90 kadın oluşturmuştur. Veriler araştırmacı tarafından hazırlanan Veri Toplama Formu ve Kısa Semptom Envanteri (KSE) uygulanarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, Pearson Korelasyon Testi, Mann Whitney U Testi ve Kruskall Wallis Testi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre mastektomili kadınların % 25,6'sının 61 yaş ve üzerinde olduğu, %75,6'sının evli ve %43,3'ünün ortaöğretim mezunu olduğu belirlenmiştir. %50'sinin sol memesine mastektomi uygulandığı, %56,7'sinin mastektomi sonrası memesinin estetik görünümü için herhangi bir girişimde bulunmadığı, %53,3'ünün ameliyat sonrası aile hayatında değişiklik olduğu belirlenmiştir. Mastektomili kadınların Genel Semptom İndeksi puan ortalamasının 1,19±0,59 olduğu belirlenmiştir. Hastaların yaş, medeni durum, çocuk sahibi olma durumu, gelir durumu, meme kanseri hakkında bilgi alma durumu, estetik görünüme yönelik girişimde bulunma durumu ile Genel Semptom İndeksi puan ortalamaları arasında anlamlı fark olduğu saptanmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlar, Genel Semptom İndeksi puan ortalamasının 1'in üzerinde olduğunu (%52,2; n=47) ve mastektomili kadınlarda psikopatolojik bir durumun varlığını göstermektedir. Bu sonuçlar doğrultusunda, hemşirelerin mastektomili kadınları psikolojik yönden de değerlendirmeleri ve uygun girişimlerde bulunmaları önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to investigate psychiatric status of women experienced mastectomy operation. This research which was planned as descriptive and cross-sectional was conducted in the oncology and surgical operation departments of two public hospitals and oncology department of a university hospital within the Ankara territory in the period between May 2012 and February 2013. Sampling group of the study was consisted of 90 women experienced mastectomy operation. Data were collected by the researcher through Data Collection Form and applica-tion of the Brief Symptom Inventory (BSI). During data evaluation, descriptive statistics, the Pearson correlation test, Mann Whitney U-Test and Kruskall Wallis Test were utilized. According to the research results, it was determined that 25.6% of the women experienced mastectomy were 61 years old and over; 75.6% of them were married; 43.3% of them were graduates of a secondary school. 50% of the sampling group was experienced operation on their left breast; 56.7% of them did not have any aesthetical correctional surgery operation in the post-mastectomy period; 53.3% of them experienced a change in their family life following the mastectomy surgery. Average score for Psychiatric Symptom Levels of women experienced mastectomy operation was estimated 1.19±0.59. Moreover, a significant difference between pa-tients' average Psychiatric Symptom Level score and their age, martial status, whether they have children, income level, being informant regarding breast cancer, and whether they have any initiative in regard to aesthetical view was determined. Research findings reveal that average Psychiatric Symptom Level score was over 1.00 (52.2%)(n=47) ; and that there is a psycho-pathological condition among women experienced mastectomy surgery. Along with these results, it is suggested that nurses must consider women patients experienced mastectomy in respect to psychiatric aspect and take necessary actions.