Stomalı hastalarda erken dönemde anksiyete
Anxiety in early period in patients with stoma
- Tez No: 386603
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRSEL ÖZTUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bireyin hastalığını tedavi etmek ve yaşamını devam ettirmek amacıyla açılan stoma, sadece fizyolojik değil aynı zamanda psikolojik sorunlara neden olabilmektedir. Bu araştırma, stomalı hastalarda stomanın erken dönemde anksiyete düzeyine etkisini belirlemek amacıyla karşılaştırmalı tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, araştırmanın yapıldığı tarihlerde Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi ve İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi cerrahi servisinde yatan tüm kolostomili ve ileostomili hastalar ile diğer cerrahi operasyon geçiren tüm erişkin hastalar, örneklemini ise araştırma kriterlerine uyan 120 hasta oluşturmuştur. Araştırmanın yapıldığı kurum ve Etik Kurul'dan gerekli izinler alınmıştır. Verilerin toplanmasında“Hasta Tanıtım Formu”ve anksiyete düzeyini değerlendirmek amacıyla Durumluk/Sürekli Anksiyete Ölçeği (STAI I-II) kullanılmıştır. Hastaların anksiyeteleri ameliyattan bir gün önce ve ameliyattan sonra 2. 3. ve 4. günlerde ölçülmüştür. Verilerin istatistiksel analizinde SPSS 18.0 paket programından yararlanılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, hastaların yaş ortalaması 49.7±14.37 yıl olduğu belirlenmiştir. Hastaların %52'si erkek, %81'inin evli, % 50'sinin ilköğretim mezunu olduğu saptanmıştır. Stoma grubunda; ameliyat öncesi durumluk kaygı puanı ortalaması 39,4±3,7 iken cerrahi grubunda 37,6±3,5 olarak elde edilmiş ve bu farklılık istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p=0,007). Stoma grubunda ameliyat öncesi sürekli kaygı puanı ortalaması 44±4,2 ameliyat sonrası durumluk kaygı puanı ortalaması 40,3±4,2; cerrahi grubunda ise ameliyat öncesi sürekli kaygı puanı ortalaması 44,6±3,9 ameliyat sonrası durumluk kaygı puanı ortalaması 39,5±3,4 olarak elde edilmiş ve bu ortalamalar benzer bulunmuştur (P>0.05). Sonuç olarak, stomanın hastaların erken dönem anksiyetesini yükselttiği belirlenmiştir. Stomalı hastanın anksiyete ile başa çıkması ve günlük yaşamını daha etkin sürdürebilmesi için hasta ve ailesine destek sunulması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Stoma, which is opened in order to treat individuals' disease and maintain their life, can cause not only physiological but also psychological problems. This study is comparative descriptive in nature and it aims at identifying the effects of stoma on anxiety in early period in patients with stoma. Target population of the study was all colostomy and ileostomy patients and other adult patients who had surgical operation during the time the study was conducted in Bezmialem Foundation University Medical Faculty Hospital, Istanbul University Cerrahpaşa Medical Faculty Hospital and Istanbul University Istanbul Medical Faculty Neurosurgery service. The participants were 120 patients who met the research criteria. Necessary permissions were obtained from the ethical committee as well as the institution where the study was conducted. The data were collected through a) "Patient Information Form and b) State-trait Anxiety Scale (STAI I-II) which is used with a view to evaluating anxiety level. The patients' anxiety was evaluated one day before the operation and on the 2nd, 3rd, and 4th days following the operation. The data were analysed using SPSS 18.0 package programming. Results showed that average age of the patients was 49.7±14.37 years. Of all the patients, 52% was male, 81% was married, and 50% was primary school graduate. State anxiety mean score in the stoma group before surgery was 39,4±3,7 while it was 37,6±3,5 in the surgical group. The difference was found to be statistically significant (p=0,007). Trait anxiety mean score of the stoma group was 44±4,2 before surgery, and state anxiety mean score was 40,3±4,2 after surgery. As for the surgical group, trait anxiety mean score was found 44,6±3,9 before surgery and state anxiety mean score was 39,5±3,4 after surgery; and these mean scores were found to be similar (p>0.05). In conclusion, stoma was found to increase patients' early period anxiety. It is recommended that patients with stoma and their families should be provided with support with a view to helping them to cope with anxiety and to maintain their life more effectively.