Mastektomi ameliyatı geçiren hastalarda progresif gevşeme egzersizlerinin anksiyete ve konfor üzerine etkisi
The effect of progressive relaxing exercises on anxiety and comfort level of patients undergoing mastectomy surgery
  1. Tez No: 386601
  2. Yazar: SEHER GÜRDİL YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVBAN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu araştırma, kemoterapi alan meme kanserli hastalara uygulanan progresif gevşeme egzersizlerinin, hastaların konfor ve anksiyete düzeyine etkisini incelemek amacıyla kontrol gruplu ön test- son test yarı deneme modeli ile yapılmıştır. Araştırma 20.07.2012 - 01.06.2013 tarihleri arasında Gaziantep Üniversitesi Onkoloji Hastanesi Yetişkin Ayaktan Kemoterapi Ünitesinde yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini belirlenen evren içinden örneklem kriterlerine uyan, gönüllü olarak araştırmaya katılmayı kabul eden, 30 deney, 30 kontrol olmak üzere toplam 60 hasta oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında 'Kişisel Bilgi Formu', hastaların anksiyete düzeylerini değerlendirmek için 'Durumluk- Sürekli Anksiyete Envanteri'(STAI) ve 'Genel Konfor Ölçeği' kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, yüzdelik dağılımlar, ki-kare önemlilik testi (X2), bağımsız gruplarda t testi, eşleştirilmiş gruplarda t testi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan hastaların yaş ortalaması 49,06±7,96'dır. Deney grubundaki hastaların %83,3'ü (n=25), kontrol grubundaki hastaların %86,7'si (n=26) evlidir. Deney ve kontrol grubundaki hastaların durumluk anksiyete son-test puan ortalamaları deney grubunda 36,20±8,21, kontrol grubunda ise 43,43±7,96'dır. Grupların puan ortalamaları arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur(p=0.001). Genel konfor ölçeği son- test puan ortalamaları deney grubunda 149,53±13,92, kontrol grubunda 137,70±14,96'dır. Puan ortalamaları arasındaki farkın da istatistiksel olarak anlamlı olduğu tespit edilmiştir (p=0.005).
Özet (Çeviri)
This study has been done to observe the effect of progressive relaxing exercises on anxiety and comfort level of breast cancer patients receiving chemotherapy;With a control group pre test-post test quasi-experimental model. The research was conducted between 20.07.2012 and 01.06.2013 in adult cemoterapy unity of Gaziantep University Oncology Hospital. This study has been carried out with experiment (30) and control (30) groups totally 60 patients who accepted to attend this study and were suitable for this study. The data collection was used to 'Personel Information Form, State-Trait Anxiety Inventory and General Comfort Scale. Assessment of data, percentage, mean, standard deviation, chi-square test (X2), independent samples t-test, paired samples t test were used. The average age of the patients attended the study is 49.06±7.96. 83.3( n=25) percent of the patients in experiment group and 86.7(n=26) percent of patients in control group are married. It was found out that state anxiety post test scores average was 36,20±8,21 in experimental group while it was 43,43±7,76 in control group , and there was significant distinction between groups(p=0.001). It was found out that general comfort scale post test scores average was 149,53±3,92 in experimental group while it was 137,70±14,96 in control group , and there was significant distinction between groups(p=0.005).