Cerrahi girişim geçiren hastalar ile aynı hastalara bakım veren hemşirelerin hemşirelik bakım algılarının karşılaştırılması
A comparison of nursing care perception of patients undergoing surgical operation and nurses caring for the same patients
  1. Tez No: 386604
  2. Yazar: MERYEM KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRSEL ÖZTUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bakım, insanın büyüme ve gelişmesinin temel bir parçası olup, her birey için yaşam boyu süren bir gereksinimdir. Bu çalışma Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi Cerrahi kliniklerinde, cerrahi girişim geçirmiş hastalar ile aynı hastalara bakım veren hemşirelerin hemşirelik bakımı algılarının karşılaştırılması amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini araştırma ölçütlerine uyan, kurumsal ve bireysel katılım izni alınan 379 hasta ve 70 hemşire oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında, hastaların demografik ve hastalıklarına ilişkin verilerin yer aldığı“Hasta Tanıtım Formu”, bakım algısını ölçmede BDÖ (Bakım Davranışları Ölçeği-24) ölçeği ile hemşirelere“Hemşire Tanıtım Formu”ve BDÖ (Bakım Davranışları Ölçeği-24) ölçeği kullanılmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde SPSS 18.0 paket programı kullanılmıştır. Hastaların %13'ünün, hemşirelerin %63'ünün hemşirelik bakımını yetersiz buldukları, bakımı yetersiz bulma nedeni olarak her iki grupta en yüksek oranda hemşire sayısının yetersiz olduğu belirtilmiştir. Hastaların BDÖ-24 toplam puanı ortalamalarının (5,08±0,97) hemşirelerden (5,28±0,45) istatistiksel olarak anlamlı derecede daha düşük olduğu saptanmıştır (p=0,005).
Özet (Çeviri)
Care is the basic part of growth and development of human and is a life-long necessity for each individual. This study was carried out descriptively in order to compare perception of patients who have gone under surgical intervention and nurses who give care to same patients in surgical clinics of Gaziantep University Şahinbey Research and Application Hospital. The sampling of study was composed of 379 patients and 70 nurses who are compatible with research criteria and have corporate and individual participation consent. In collection of data,“Patient Description Form”including demographic information and data about patients' diseases, CBI (Caring Behaviors Inventory-24) in measuring Care Perception were applied for patients and“Nurse Description Form”and CBI (Caring Behavior Inventory-24) were used for nurses. SPSS 18.0 package program was used in statistical analysis of data. It was stated that 13% of patients and 63% of nurses have found nursing care insufficient, and insufficient number of nurses in both groups was reported as a reason for founding care insufficient. Patients' mean total scores of CBI-24 (5,08±0,97) were found statistically significantly lower than of nurses (5,28±0,45) (p=0,005). Patients' sub-dimension scores for confidence (5,19±0,97) and commitment (4,96±1,04) were found lower than of nurses, but there was no difference between them (p=0,085 and p=0,329 respectively).