Acil cerrahi girişim uygulanan hastalarda progresif gevşeme egzersizlerinin ağrı ve kaygı düzeyine etkisi
The effects of progressive relaxation exercises on pain and anxiety levels in patients undergoing emergency surgical intervention
  1. Tez No: 777636
  2. Yazar: VOLKAN GÖKMEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TULÜHA AYOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Acil Tıp, Hemşirelik, Emergency Medicine, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu araştırma, acil cerrahi girişim uygulanan hastalarda progresif gevşeme egzersizlerinin, hastaların ağrı ve kaygı düzeyine etkisini belirlemek amacıyla randomize öntest-sontest kontrol gruplu deneysel çalışma olarak gerçekleştirildi. Araştırmaya başlamadan önce etik kurul ve kurum izni alındı. Hastalar araştırma ile ilgili bilgilendirilerek sözlü ve yazılı izinleri alındı. Araştırma, Mayıs 2021-Kasım 2021 tarihleri arasında, Ağrı Eğitim Araştırma Hastanesi'nin Cerrahi Klinikleri'nde acil cerrahi girişim geçiren ve araştırmaya alınma kriterlerini karşılayan 70 hasta (deney grubu=35, kontrol grubu=35) ile gerçekleştirildi. Deney grubundaki hastalara cerrahi girişim sonrası 6. saat, 1.gün ve 2. günde aynı saatte 30 dakika süreyle progresif gevşeme egzersizi yaptırıldı. Kontrol grubundaki hastaların ise rutin tedavi ve bakım süreci sürdürüldü. Her iki grubun cerrahi girişim sonrası 6. saat, 1. ve 2. gün yaşam bulguları ve oksijen satürasyonu; cerrahi girişim sonrası 6. saat ve 2. gün ise ağrı (Kısa Mcgill Ağrı Ölçeği) ve kaygı (STAI) düzeyleri değerlendirildi. Tüm ölçümler aynı zaman aralığında gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as an experimental study with a randomized pretest-posttest control group to determine the effect of progressive relaxation exercises on patients' pain and anxiety levels in patients undergoing emergency surgery. Ethics committee and institutional permission were obtained before starting the research. The patients were informed about the study and their verbal and written consents were obtained. The study was conducted with 70 patients (experimental group=35, control group=35) who underwent emergency surgery at the Surgery Clinics of Ağrı Training and Research Hospital between May 2021 and November 2021 and met the inclusion criteria. Patients in the experimental group were given progressive relaxation exercise for 30 minutes at the same time on the 6th hour, 1st day and 2nd day after the surgical intervention. Routine treatment and care of the patients in the control group continued. The vital signs and oxygen saturation of both groups at the 6th hour, 1st and 2nd day after surgery; Pain (Short Mcgill Pain Scale) and anxiety (STAI) levels were evaluated at the 6th hour and 2nd day after surgery. All measurements were performed at the same time interval.