Fisyon reaktörlerinde kullanılmış yakıt çubuklarının füsyon-fisyon hibrid reaktörlerinde yeniden kullanılabilir hale dönüştürülmesi
  1. Tez No: 38661
  2. Yazar: NURAN BALTACIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HÜSEYİN YAPICI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmada, nükleer teknolojinin temeli olan nükleer fiziğin esasları ele alınarak fisyon ve füzyon reaksiyonları geniş çerçevede incelenmiştir. Enerji eldesi amacı ile kurulan fisyona dayalı reaktörler ile laboratuvar seviyesinde araştırma amaçlı kurulan füzyon reaktörleri hakkında geniş araştırma yapılmıştır. Dünyadaki nükleer yakıt rezervlerinin, 2000' 1 i yılların başlarında tükenmesi beklenmektedir. Bu problemin çözümünün füzyon-f isyon hibrid reaktör teknolojisi ile; mevcut fisyona dayalı reakt ör 1 erdeki kullanılmış yakıtların yeniden kullanılabilir hale getirilmesi ile mümkün olabileceği ortaya konmuştur. Elde edilen sonuçlar, kullanılmış yakıt çubuklarının bir füzyon-f isyon hibrid reaktör blanketine yerleştirilmesi ile hızlı reaktörlerde 10-30 sene olan (fisil) yakıt üretme peryodunun 20-30 aya düşürülebileceğini göstermiştir. Bu teknoloji uygulandığında; hibrid reaktör, gençleştirme peryodu sırasında, füzyon reaksiyonunda kullanacağı Trityumu da (çevrim başına ~1.2 ) kendisi üretebilecektir. Ayrıca yerel ihtiyacı karşılayacak seviyede elektrik enerjisi elde etmek mümkün olabilecektir.
Özet (Çeviri)
In this study, the fundamental of nuclear physics which are the basics of nuclear technology are introduced. A comprehensive survey about fission reactors which is setup to obtain energy and fusion reactors established for carrying out experimental studies in the laboratory is done. From the results of the survey it is seen that the world will face th.e problem of nuclear fuel in the beginning of 2000. In order to overcome this problem; the spent fuel by fission reactors can be regenerated using fusion-fission hybrid reactor technology for fission reactors. The results obtained show that the regeneration period in the hybrid reactors is between 20-30 months, although the period of regeneration for fast reactors is between 10-30 years. During regeneration period, hybrid reactors produce the tritium required by it self (~1.2 per cycle). Moreover, when this type reactors are used the electricity required by the local area can be generated.