Uyarılmış beyin potansiyellerinin spektral analiz yöntemlerle incelenmesi
- Tez No: 38660
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. M. KEMAL KIYMIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Bu çalışmada, EEG vasıtasıyla beyinden alman işaretin genliğinin, zamana göre değişiminin bilgisayara gerçek zamanda kaydedilmesi için bir arabirim ünitesi gerçekleştirilmiştir. Kayıt edilen işaretin spektral analizi için bir program geliştirilmiştir. Spektral analiz tek niklerinden Hızlı Fourier Dönüşüm yöntemi kullanılmıştır. Ayrıca sonsuz uzunlukta bir işaret dizisi ile çalışmak ve yorumlamak zor olduğundan pencere fonksiyonlarından Blackman, Hamming ve Ban ning pencere fonksiyonları uygulanmıştır. Bu yöntemler sonucu elde edilen spektrumlar hem kendi aralarında hemde EEG işareti ile karşılaştırılıp irdelemeler yapılmıştır. Birinci bölümde, beyin potansiyelleri ve elektroansefalogram (EEG) ile alakalı temel kavramlar anlatılmıştır. îkinci bölümde, geliştirilen sistem ve gerçekleştirilen veri toplama arabiriminin donanımı anlatılmaktadır. Donanımı oluşturan tüm alt bi rimler ayrı ayrı irdelenmektedir. Üçüncü bölümde, bu çalışmada kullanılan spektral analiz yöntemleri, uygulanan pencere fonksiyonlarından Blackman, Hamming ve Hanning pencere fonksiyonları, konvolüsyon teknikleri incelenmiştir. Dördüncü bölümde, geliştirilen programların algoritmaları, deneysel olarak elde edilen spektrumlar ayrı ayrı gösterilmiştir. Ayrıca elde edilen spektrumlar EEG işaretleri ile karşılaştırılarak irdelemeler yapılmıştır. Sonuç bölümünde, yapılan çalışmanın tıp teşhisine kazandırdığı ko laylık anlatılmaktadır.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY In this study, the interface unit was improved to record the variation of the amplitude of brain potentials which obtained by way of EEG, with time in computer at the real time. A computer program was developed for the spectral analysis of the re corded brain signals and Fast Fourier Transform method was used for the spectral analysis technique. Furthermore, due to the difficulties in the study and evaluation of a signal array with infinite length Black- man, Hamming and Hanning window functions among the window functions were applied. As a result of these methods, the obtained spectra were evaluated for the comparison each spectrum with EEG signals. In the first section, basic concepts related with the brain potentials and Electroansefalogram (EEG) were explaind. In the second section, the developed system and the hardware of the improved data acquisation interface unit were explained and the sub sections of the hardware of the interface unit were also examined sepa rately. In the third section, the spectral analysis methods, Blackman, Ham ming and Hanning window functions among the window functions and also convolution signal analysis methods were examined. In the fourth section, the algorithms of the developed programmes and the obtained spectra as a result of experiments were shown separately Furthermore, the spectra were evaluated to compare with EEG signals. In the conclusion section, the contribution of this study in the medical diagnosis was explained.