Türk propolisinin sulu ekstraktının insan laringeal epidermoid karsinoma (HEp-2) hücre serilerinde süperoksit dismutaz (SOD) ve katalaz (CAT) düzeylerine etkisi
Effect of water extract of Turkish propolis on intracellular superoxide dismutase (SOD) and catalase levels in human laryngeal epidermoid carcinoma cell lines (HEp-2)
- Tez No: 386613
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN DEĞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Tıbbi Biyoloji, Biochemistry, Medical Biology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Propolis çeşitli ağaç ve bitki türlerinden arılar tarafından toplanan, içerisindeki antioksidan özelliğe bağlı olarak antibakteriyel, antiviral, antitümör özelliklere sahip doğal reçinemsi bir maddedir. Süperoksit dismutaz (SOD) ve katalaz (CAT) antioksidan sistemde yer alan iki önemli enzimdir. Süperoksit dismutaz, süperoksit molekülünün (O2.-) hidrojen peroksite (H2O2) ve moleküler oksijene (O2) dönüşümü tepkimesini katalizler. Hidrojen peroksitin hücresel konsantrasyonunun artışı ya da O2'nin hücresel seviyelerindeki azalma arayıcılığıyla SOD'un aşırı ekspresyonunun antikanser etkileri indüklediği çeşitli çalışmalarla ortaya konulmuştur. Katalaz birçok aerobik organizmada oluşan oldukça aktif bir enzimdir ve peroksizomlarda H2O2'nin H2O ve O2'ye ayrışmasını kataliz eder. Bu şekilde H2O2'nin toksik etkilerinden hücreleri korumaktadır. Bu çalışmada, propolisin antikanser özelliği dikkate alınarak, insan laringeal epidermoid karsinoma (HEp-2) hücrelerinde SOD ve CAT düzeylerinde ne tür değişmelere sebep olduğunun araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla çalışmada HEp-2 hücreleri kullanılarak Türk propolisinin sulu (WEP) ve etanollü (EEP) ekstraktlarının 500, 1000 μg/mL WEP ve 25, 50 μg/mL EEP konsantrasyonlarda ilave edildi, SOD ve CAT enzimlerinin aktivitesi 560 nm ve 240 nm'de spektrofotometrik yöntemi ile ölçüldü. Kontrol gurubun göre sulu propolis ekstraktının HEp-2 hücrelerinde SOD ve CAT enzimlerinin aktivitesini azalttığı sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Propolis is a natural resinous substance collected by bees from various types of trees and plants and has antibacterial, antiviral, antitumoral features depending on its antioxidant properties. Superoxide dismutase (SOD) and catalase are two important enzymes present in antioxidant system. SOD catalyzes conversion reaction of superoxide molecule (O2.-) to hydrogen peroxide (H2O2) and molecular oxygene (O2). Different studies reported that excess expression of SOD by cellular increased hydrogen peroxide or celluler decreased O2 induce various anticancer effects. Catalase is highly active enzyme occuring many aerobic organisms and catalyzes decomposition of H2O2 to H2O and O2. It prevents cells from toxic effects of H2O2 In the present study, major aim is to investigate how propolis by considering its anticancer properties causes to alterations on intracellular free superoxide dismutase (SOD) and Catalase levels in human laryngeal epidermoid carcinoma cell lines (HEp-2). Water extract of Turkish propolis (WEP) of 500-1000 μg/mL and ethanolic extract of Turkish propolis (EEP) of 25-50 μg/mL were treated with HEp-2 cells and activities of the enzymes SOD and CAT were measured spectrophotometrically at 560 nm and 240 nm, respectively. It was concluded that WEP more decreases SOD and CAT activities in HEp-2 cells than control cells.