Pentilentetrazol ile oluşturulan nöbet modelinde Ginkgo biloba'nın ağrı duyarlılığı ve nöbetlere etkisi
Effects of Ginkgo biloba on pain sensitivity and seizures in pentylentetrazol-induced seizure model
  1. Tez No: 386614
  2. Yazar: HAVA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Astım, öksürük ve diğer bazı hastalıkların tedavisinde kullanılan Ginkgo bilobanın geleneksel Çin tıbbında uzun bir geçmişi bulunmaktadır. Ginkgo biloba yaprağı ekstresi EGb 761 olarak standardize edilmiştir. Günümüzde bu özüt bazı demans tiplerinde, hafif bilişsel bozukluklarda, vertigo ve kulak çınlamasında tamamlayıcı tıp ürünü olarak yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Birkaç klinik çalışmada Ginkgo biloba özütü EGb 761'in epileptik nöbetlere neden olduğu bildirilmiştir. Bununla birlikte epilepsi ve EGb 761'e ilişkin veriler halen tartışmalıdır. Sunulan tezde, erkek Wistar sıçanlarda pentilentetrazol (PTZ) ile oluşturulan deneysel nöbet modeli kullanılarak EGb 761 (50, 100 ve 200 mg/kg, oral gavaj, 7 gün) ve karbamazepinin (40 mg/kg, oral gavaj, 7 gün) ağrı duyarlılığı üzerindeki etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Ağrı duyarlılığını belirlemek için plantar test kullanıldı. Ayrıca open filed testi ile hayvanların lokomotor etkinliği incelendi. EGb 761 dozları tek başına ağrı latensini etkilemedi. Bununla birlikte, nöbet sonrası ağrı latensini arttırdı (p=0.003). 200 mg/kg EGb 761, PTZ'nin neden olduğu mortaliteyi oldukça yükseltti (p=0.026). Diğer taraftan karbamazepin PTZ'ye bağlı mortaliteyi önledi. Sonuç olarak EGb 761, PTZ ile oluşturulan epileptik nöbetleri şiddetlendirmiş ve post-iktal ağrı latensini arttırmıştır. Post-iktal ağrı latensindeki artışın nöbet şiddetindeki yükselmeye bağlı olduğu düşünülmektedir. EGb 761 epileptik nöbetleri şiddetlendirme potansiyelinin, farklı deneysel nöbet modelleri kullanılarak ayrıntılı olarak incelenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Ginkgo biloba has a long history in traditional Chinese medicine for asthma, cough and other different diseases. Ginkgo biloba leaf extract has been standardized as EGb 761. These extracts are currently used as complementary therapy for some types of dementia, mild cognitive impairment, vertigo and tinnitus. In a few clinical studies, ginkgo biloba extract EGb 761 has been reported to cause epileptic seizures. The data for epilepsy and EGb 761, however, remain controversial. In the present thesis, it is aimed to investigate the effects of EGb 761 (50, 100 and 200 mg / kg, oral gavage for 7 days) and carbamazepine (40 mg / kg, oral gavage for 7 days) on pain sensitivity in the pentylenetetrazol (PTZ)-induced seizure model in male Wistar rats. Thermal plantar analgesia test was used to determine the sensitivity to pain. The locomotor activity of the animals were also examined with Open Filed Test. Doses of EGb 761 did not cause any significant affect the pain latency alone. However, it significantly increased pain latency after the seizure (p=0.003). 200 mg/kg EGb 761 was significantly raised the mortality caused by PTZ (p = 0.026). On the other hand, carbamazepine prevented the mortality induced by PTZ. As a result, EGb 761 has increased the seizures induced by PTZ and exacerbated post-ictal pain latency. It is believed that the increase in post-ictal pain latency may be due to increase in seizure intensity. It is suggested that the other experimental epilepsy models should be used to examine the potential adverse effects of EGb 761 on the epileptic seizures.