Rize ili Ardeşen ilçesi 10 numaralı Aile Hekimliği Birimi'ne kayıtlı 65 yaş ve üzeri bireylerde kronik hastalık sıklığı ve ilaç kullanımı
The prevalence of chronic disease and drug usage in individuals of the 65 age and older who are registered to the 10 numbered Family medicine Unit in the city of Ardesen of the province of Rize
- Tez No: 386615
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİLAY HİNTİSTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Araştırma, Rize ili Ardeşen ilçesi 10 numaralı Aile Hekimliği Birimi'ne kayıtlı 65 yaş ve üzeri bireylerde kronik hastalık sıklığı ve ilaç kullanımlarını belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapıldı. Araştırmanın evrenini Rize ili Ardeşen ilçesi 10 numaralı Aile Hekimliği Birimi'ne kayıtlı 65 yaş ve üzeri 515 birey, örneklemini ise 482 birey oluşturdu. Veriler, Mart 2014-Haziran 2014 tarihleri arasında Hasta Bilgi Formu kullanılarak yüz yüze görüşme tekniği ile toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzdelik ve ki-kare testi kullanıldı. Araştırmada, 65 yaş ve üzeri bireylerin %97.9'unda kronik hastalık varlığı saptandı.
Özet (Çeviri)
This study was carried out as descriptive in order to determine the prevalence of chronic disease and drug usage in individuals of the 65 age and older who are registered to the 10 numbered Family Medicine Unit in the city of Ardesen of the province of Rize. The population of this study consisted of 515 individuals of the 65 age and older who are registered to the 10 numbered in Family Medicine Unit in the city of Ardesen of the province of Rize. The sample consisted of 482 individuals out of the total population. The data were collected from March 2014 to June 2014 with face to face interview technique using the Patient Information Form. The data were evaluated using frequency, percentage and chi-square test. In this study 97.9% of the individuals of the 65 age and over were found to have a chronic disease.