Ratlarda hemiseksiyon yöntemi ile oluşturulan spinal kord travması modelinde, travma öncesi İ.P. uygulanan riluzol'ün nörorejeneresyon üzerine etkileri
- Tez No: 386623
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ŞÜKRÜ ÇAĞLAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Spinal kord travması sonrası yaşam kalitesi azalan ve yatağa bağımlı hale gelen insanların fonksiyonel kayıplarını yerine getirmek için çalışmalar her geçen gün artış göstermektedir. Bu çalışmaların başında nörorejenerasyon ile ilgili olanlar önemli bir yer tutmaktadır. Bizde çalışmamızda 8 gruptan oluşan 32 adet rat üzerinde riluzolün nörorejeneratif ve nöroprotektif etkisi üzerine çalışma yaptık. Çalışmamızda daha önceki çalışmalarda rastlamadığımız travma öncesi 48, 36 ve 24 saat önce ilaç verilen gruplardaki klinik değişime vurgu yapmak istedik. Yaptığımız deney hayvanı çalışmasında riluzolün 2 haftalık sonuçlarında istatiksel olarak anlamlı bir fark gözlemlemedik. Ancak özellikle travmadan 48 saat öncesinde riluzol verilen grupta belirgin fonksiyonel geri kazanımları gösteren değerler elde ettik. Bu bilgiler de bize, spinal kord tümör cerrahisi öncesi verilecek riluzol ile fonksiyonel kayıpların minimum, kazanımların ise maksimum düzeye getirmeye yönelik bilimsel yorumlar kazandırmıştır. Bu yöndeki çalışmaların da çok daha pozitif sonuçlar getireceğini konusunda bize ışık tutmuştur.
Özet (Çeviri)
The studies for refunctioning the functional loss of people whose qualities of lives have decreased and who have become bedbound after spinal cord trauma, have been increasing every day. The studies about neuroregeneration are significantly important among these studies. We have studied neurogenerative and neuroprotective effects of riluzole on 32 rats in 8 groups in our study. In our study, we have wanted to emphasize the clinical changing, that we haven't come across in the previous studies, in the groups that were given drugs 48, 36, and 24 hours ago before the trauma. We haven't observed any statistically significant changing in the 2 weeks' results of riluzole in our experimental animal study. However, we have obtained the values that show significant functional recovery especially in the group that were given riluzole 48 hours ago before trauma. These findings have given us scientific remarks about bringing the functional loss to the minimum level and bringing the recoveries to the maximum level with riluzole that is given before spinal cord tumor surgery. Also they have enlightened us about that the studies in this field will bring much more positive results.