Böbrek nakli alıcılarında erken ve geç dönem graft fonksiyonu üzerine etkili faktörlerin değerlendirilmesi
Risk factors of short and long-term renal allograft survival
  1. Tez No: 386622
  2. Yazar: GİZEM KUMRU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN KEVEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Kronik böbrek hastalığı, önemli bir toplum sağlığı sorunudur. Son dönem böbrek yetmezliğinde renal replasman tedavileri uygulanması zorunludur. Bu tedaviler içinde böbrek nakli hasta sağ kalımı ve yaşam kalitesi açısından en seçkin tedavidir. Yöntem: Çalışmada AÜTF Transplantasyon Ünitesi'nde Ocak 2002-Ekim 2013 tarihleri arasında böbrek nakli yapılan, klinik ve poliklinikte izlenen 343 hasta retrospektif olarak incelendi. Nakil tarihi, alıcı ve verici demografik özellikleri, nakil tipi, immünolojik ve nonimmünolojik özellikleri, nakil sonrası böbrek durumu ve komplikasyon verileri toplanarak, graft kaybı ve ölüm varsa tarihi ve nedeni incelendi. Bulgular: Nakillerin %79.0'unun kaynağı canlı vericilerdi. Kaplan-Meier yöntemine göre 1 ve 5 yıllık graft sağ kalımı kadavra nakillerde %94.4, %92.3; canlı nakillerde %98.1, %92.7 (p=0.834), hasta sağ kalımı ise kadavra nakillerde %97.2, %89.9; canlı nakillerde %99.3, %98.7 hesaplandı (p=0.004). Birden çok nakil öyküsü, nakil öncesi diyalize girmiş olma, hastaneden çıkış kreatinini yüksekliği, primer hastalık nüksü, akut rejeksiyon ve kronik allograft hasarı varlığının graft sağ kalımı üzerine anlamlı olarak olumsuz etkisi gösterilmiştir. Cox regresyon analizinde birden çok nakil öyküsü, nakil öncesi diyalize girmiş olma anlamlılıklarını kaybetmiştir. Hasta sağ kalımına kadavra nakil, alıcı yaşı> 46 yaş, nakil öncesi diyaliz süresi≥ 55 ay, HLA uyumsuzluğu≥ 5 olması, gecikmiş graft fonksiyonu, kardiyovasküler hastalıklar ve malignite varlığı olumsuz etki etmektedir. Alıcı yaşı≥ 46 yaş, nakil öncesi diyaliz süresi≥55 ay olması ve kardiyovasküler hastalıklar bağımsız risk faktörleridir. Sonuç: Çalışmamızda AÜTF'deki böbrek nakli hastalarının graft ve hasta sağ kalımı ile bunları etkileyen faktörler ortaya konmuştur. Bu bilgiler hasta ve verici seçiminin, nakil sonrası hasta takibinin yönlendirilmesi için önemlidir.
Özet (Çeviri)
Objective: Chronic kidney disease is an important public heath issue. End stage renal disease needs to be treated with renal replacement therapies. Considering the quality of life and patient survival renal transplantation is the best therapy approach. Methods: We retrospectively analysed records of 343 transplant patients, grafted between January 2002 and October 2013 at Renal Transplantation Unit of Ankara University School of Medicine. Date of transplant, patients and donors demographic properties, donor type, immunologic and nonimmunologic properties, posttransplantation graft status and complication datas were collected, if happened graft and patient loss were examined with their reason. Results: Most of the transplants (%79.0) were from living donors. One and five year graft survival rates were %94.4, %92.3 for deceased donor transplants; %98.1, %92.7 for living donor transplants (p=0.834); overall patient survival rates were %97.2, %89.9 and %99.3, %98.7, respectively (p=0.004). We demonstrated renal transplantation history, longer dialysis vintage, high creatinine value at discharge, recurrence of native kidney disease, acute rejection, chronic renal allograft dysfunction were associated with poor graft survival. We evaluated these factors by Cox regression analysis, renal transplantation history, longer dialysis vintage lost their significance. Recipient age over 46 years, dialysis vintage ≥ 55 months and cardiovascular morbidities were independently associated with patient loss. Conclusion: In this study, we demonstrated the risk factors affecting graft and patient survival in our renal transplant patients. These datas is useful and important for selection of patient, selection of donor, and posttransplant monitoring of the recipient.