2014 yılında Hatay bölgesinde kırsal bölgede ve kentsel bölgede Hepatit E seroprevelansının (yeni hastaların sayısı) ortaya konulması ve bulaş açısından risk faktörlerinin belirlenmesi
Revealing of seroprevalence of Hepatitis E virus (number of new patients) in rural and urban area in Hatay region in 2014 and determination of transmission risk factors
- Tez No: 386638
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL OSMAN MEMİKOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Bakteriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada, kırsal ve kentsel bölge ayrımı yapılarak HEV infeksiyonunun çeşitli sosyal ve ekonomik faktörlerle ilişkisini ortaya koymak ve enfeksiyona sebep olan virüsün sulardan, gıdalardan ve insandan insana geçişini belirlemek amacıyla, Hatay bölgesi kırsalında yaşayan 107 kişi ve kentte yaşayan 107 kişiden alınan kan örnekleriyle Anti-HEV IgG çalışılmıştır. Çalışmada farklı yaş aralıklarında gruplar oluşturulmuştur. Bu çalışma birçok ilde çeşitli çalışmalarla belirlenen Anti-HEV IgG seroprevelans oranlarının, bu konuda yeni bir bölge olan ve literatürde herhangi bir seroprevelans çalışmasına rastlanmayan Hatay ilindeki seroprevelans oranlarının belirlenmesine yöneliktir. Bu çalışmada seroprevelans oranı %7.9 olarak bulunmuştur. Risk faktörleri olarak ileri yaş ve düşük eğitim seviyesinin olması istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Tuvalet sayısı, tuvalet tipi, sarılık öyküsü, su kaynağı ve niteliğinin Anti-HEV IgG pozitifliğinde istatistiksel olarak anlamlı farkı bulunmamıştır. Oda sayısı arttıkça kentsel ve kırsal olarak ayrı değerlendirildiğinde Anti-HEV IgG pozitifliğinde istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmazken, tüm gönüllüler değerlendirildiğinde oda sayısı arttıkça Anti-HEV IgG pozitifliği istatistiksel olarak anlamlıdır. Sonuç olarak hepatit salgınlarında fekal-oral yolla geçen hepatit A virüsü gibi etkenlerin yanında HEV de akıllara gelmelidir.
Özet (Çeviri)
In this study, the Anti-HEV IgG is studied with blood samples from volunteers of 107 in rural and 107 in urban areas in order to demonstrate the relationship between HEV infection and different social and economical conditions with transmission of virus from water, foods and human to human taking into account rural and urban areas in city of Hatay. In this study, different age groups was studied. Because There are many studies in the different regions for Anti-HEV IgG seroprevelance, we studied in the region Hatay that has unknown seroprevelence rates. In this study, the seroprevelens rate was 7.9%. Risk factors as having low education levels and older age found statistically significant. There is no statistically significant values for positive Anti-HEV IgG values when taking into account the number of toilets, toilet type, history of jaundice, water supply and water quality. With respect to the urban and rural group separetely, no statistically significant difference was observed about Anti-HEV IgG positive. But for all volunteers are evaluated for this risk factor, statistically significant differences have been found for positive Anti-HEV IgG. As a result,we have to think about HEV in addition to Hepatitis A which is transferred fecal-oral way in hepatitis outbreaks.