Kardiyopulmoner bypass uygulanan pediyatrik olgularda modifiye ultrafiltrasyonun sitokinler üzerindeki etkisi
Effects of modified ultrafiltration on cytokines in pediatric patients with congenital siyanotic/nonsiyanotic heart defect who underwent open heart surgery
  1. Tez No: 386639
  2. Yazar: BLEDAR HODO
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA ARAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Pediatrik kalp cerrahisi uyguladığımız, siyanotik/asiyanotik pediatrik vakalarda, MUF öncesi ve sonrası kandaki sitokin (IL-1b,IL-6,IL-8,IL-10,TNF-α) düzeylerinin karşılaştırılması ve postoperatif dönemdeki etkilerinin araştırılmasıdır. Materyal ve Metod: Eylül 2013 ile Ağustos 2014 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Cebeci Kalp Merkezi Kliniğinde, konjenital kalp hastalıkları nedeni ile KPB kullanılarak opere edilen siyanotik ve siyanotik olmayan çocuklarda , MUF öncesi ve sonrası kandaki sitokin (IL-1b,IL-6,IL-8,IL-10,TNF-α) düzeylerinin karşılaştırılması ve postoperatif dönemdeki etkilerini araştırmak amacıyla 25 hastanın verileri prospektif olarak analiz edildi. Ağırlıkları 3-30 kg aralığında değişen, önceden bilinen sistemik otoimmün, genetik, akciğer,böbrek ve karaciğer hastalığı olmayan, total sirkülatuar areste girilmeyen, elektif şartlarda opere edilen, kalp yetmezliği olmayan, şant operasyonu yapılmayan hastalar çalışmaya dahil edildi. Bulgular: Çalışmamızda sitokinlerin seyrine baktığımız zaman, IL-6,IL-8,IL-10 ve TNF-α düzeyi MUF işleminden hemen sonra en yüksek değerine ulaşmıştır. IL-1b ise postoperatif 1.saatte en yüksek değerine ulaşmıştır. IL-6 ve IL-8 postoperatif 1.saatte düşmüş ve 24.saatte ise en düşük değerine ulaşmıştır. Hastaların ekstübasyon saatleri ve interlökin düzeyleri arasındaki ilişkiye baktığımızda; IL-1b,IL-10 ve TNF-α'nın ekstübasyon süresini etkilemediği görülmüştür. IL-6 ve IL-8'in ise ekstübasyon süresini negatif yönde etkilediği görülmüştür. İstatistiksel olarak da anlamlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aims : Comparing serum cytokines (IL-1b,IL-6,IL-8,IL-10,TNF-α) and their effect on postoperative term in pediatric patients with congenital siyanotic/nonsiyanotic heart defect who underwent open heart surgery Materials and methods: In this study, we assessed 25 children who underwent pediatric cardiac surgery with cardiopulmonary bypass from September 2013 to August 2014. Patients who had redo cardiac surgery, preoperative organ disfunction, otoimmune disease, genetic disorders, shunt and emergency operations were excluded. Preand postoperative biochemical parameters, postoperativeurine output, chest tube drenaige, diüretic usage, blood and bloodproduct transfusion, dialysis requirement and mortality were compared. Results: İn our study we found that level of IL-6,IL-8,IL-10 an TNF-α was highest after MUF. IL-1b wast highest 1 hour after operation. IL-1b,IL-10 and TNF-α does not effect extubation time. IL-6 and IL-8 effect ekstubation time negatively.