Medikal tedavi ile izlenen ve opere olan primer hiperparatiroidi hastalarında kardiyovasküler risk faktörlerinin değerlendirilmesi
Cardiovascular risk factors in patients with medically observed and operated primary hyperparathyroidism
  1. Tez No: 386637
  2. Yazar: SEVGİ ÇOLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RIFAT EMRAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Giriş: Primer hiperparatiroidi (PHPT) hastalarında kardiyovasküler mortalite ve morbidite artmıştır. Çalışmamızda medikal tedavi ile izlenen ve opere olan PHPT hastalarında kardiyovasküler risk faktörlerini araştırmayı amaçladık. Gereç ve yöntem: Çalışmamıza 29'u medikal tedavi ile izlenen (A), 25'i pre-operatif dönemde (B), 23'ü post operatif dönemde (C) olmak üzere toplam 77 PHPT hastası ve kontrol grubunu oluşturan 26 normokalsemik hasta (D) alındı. Gruplar akım aracılı dilatasyon (FMD), karotis intima media kalınlığı (KİMK), kardiyovasküler riskin biyokimyasal belirteçlerinden sCD40L, İL-8 ve hs-CRP ölçümleri ile değerlendirildi. Medikal tedavi grubundaki hastalardan serum 25OHD düzeyi düşük saptanan 12 hasta, D vitamini replasmanı öncesi ve replasmanın 3. ayında olmak üzere bu ölçümler açısından değerlendirildi. Bulgular: A grubunda FMD ortanca %5; B grubunda %5,1; C grubunda %7,6; D grubunda %7,7 saptandı. A grubunun FMD ölçümü C ve D gruplarına göre anlamlı olarak düşük saptanırken (p=0,02), B grubunun FMD ölçümüyle benzerdi. B grubunun FMD ölçümü de C ve D gruplarına göre düşük saptanmakla beraber, bu düşüklük istatistiksel anlamlılığa ulaşmadı. Gruplar arasında KİMK, sCD40L, İL-8 ve hs-CRP düzeyleri açısından fark saptanmadı. A grubunda serum 25OHD düzeyi düşük saptanan 12 hastanın 3 aylık D vitamini replasmanı sonrasında FMD değeri ortalama %4,4'den %6,7'ye yükseldi (p=0,04). Sonuçlar: PHPT hastalarında endotel bağımlı vazodilatasyon özellikle medikal tedavi grubunda olmak üzere kontrol grubuna göre bozuk olarak saptanmıştır. D vitamini replasmanı, D vitamini düşük olan PHPT hastalarında FMD ölçümlerinde düzelme sağlarken KİMK, sCD40L, İL-8 ve hs-CRP düzeylerinde bir değişikliğe neden olmamıştır. D vitamini replasmanının 25OHD düzeyi düşük PHPT hastalarında endotel disfonksiyonunda düzelme sağladığı bilgisi çalışmamızın literatüre yeni bir katkısıdır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Patients with primary hyperparathyroidism (PHPT) have an increased cardiovascular morbidity and mortality. In our study, we aimed to investigate the cardiovascular risk factors in medically observed and operated PHPT patients. Materials and methods: Twenty-nine medically observed (A), 25 pre-operative (B) and 23 post-operative (C) patients with PHPT and 26 normocalcemic patients as control group (D) were included. Groups were assessed for flow mediated dilatation (FMD), carotid intima media thickness (CIMT), serum levels of sCD40L, hs-CRP and IL-8. Twelve patients with low levels of 25OHD in medical treatment group were assessed in terms of these measurements before and 3 months after vitamin D replacement. Results: Median FMD was 5%, 5.1%, 7.6% and 7.7% in groups A, B, C, D respectively. FMD measurement of group A was detected significantly lower than group C and D (p=0.02) and was similar with group B. FMD measurements of group B were also detected lower than group C and D but this did not reach to statistical significance. Results of CIMT measurement, serum sCD40L, IL-8 and hs-CRP levels showed no significant difference between groups. In 12 patients with low 25OHD within group A, FMD was increased to an average of 6.7% from 4.4% after vitamin D replacement (p=0.04). Discussion: Endothelium-dependent vasodilatation was impaired in PHPT patients, particularly in medically treatment group, compared to control group. The information that vitamin D replacement makes an improvement in endothelial dysfunction in PHPT patients with low 25OHD is a new contribution to the literature of our study.