Raynaud fenomeni hastalarında stellat gangliyon blokajının değerlendirilmesinde perfüzyon indeks monitorizasyonunun etkinliğinin araştırılması
Evaluate the efficacy and importance of the stellate ganglion block treatment with the perfusion index monitoring in Raynaud's phenomenon
- Tez No: 386713
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CANER MİMAROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Çalışmamızda Raynaud hastalarında stellat gangliyon blokaj tedavisinin ve etkinliğinin değerlendirilmesinde perfüzyon indeks monitorizasyonunun öneminin araştırılmasını amaçladık. Bu çalışmaya etik kurul onayı ve hastaların yazılı onamı alındıktan sonra Cumhuriyet Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Algoloji Kliniğinde 2013 Haziran-Aralık döneminde Raynaud fenomeni nedeniyle başvurarak blok tedavisi gören 18-65 yaş arasındaki 40 hasta dahil edildi. Ek sistemik problemi olan, üst ekstremite kan akımını etkileyecek ilaç kullanımı ve/veya yandaş hastalığı olan, ölçüm yapılacak alanda enfeksiyonu olan, yöntemi kabul etmeyen ve koopere olamayan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Aynı kişi tarafından ve aynı teknikle yapılmayan bloklar çalışmaya dahil edilmedi. Çalışmamızdan elde edilen veriler SPS 14.0 (SPSS Inc., Chicago, IL, USA) programına yüklendi. Verilerin değerlendirilmesinde parametrik test varsayımları yerine getirildiğinde kolmogorov-smirnov test (Kolmogorov-smirnov) varyans analizi, Tukey testi, eşler arası farkın önemlilik testi, parametrik test varsayımları yerine getirilmediğinde Mann Whitney U testi ve Wilcoxon testi kullanılmıştır. Verilerimiz tablolarda aritmetik ortalama ± standart sapma şeklinde belirtildi.
Özet (Çeviri)
In this study we investigate the importance and efficacy of perfusion index monitoring and stellate ganglion block in the treatment of Raynaud's patients Following our institutional ethics committee approval and obtaining written informed consent, we included 40 Raynaud disease patients between 18-65 years old from 2013 june to december in the Cumhuriyet Universty Research and Training Hospital which are treated by applying Stellate ganglion block. Exclusion criteria for included patients having comorbid disease or using drugs which affect the upper extremity blood flow. Additionally the patients which have infection in the measuring and the blocking area, uncooperative and refuse the treatment were exclused from the study. Blocks were performed by the same person with the same technique. The data obtained from this study was installed SPSS 14.0 (SPSS Inc., Chicago, IL, USA). Kolmogorov-Smirnov(K-S) test, analysis of variance, Tukey test, the significance of differences between spouses tests were used to evaluation of data when the assumptions of parametric test met. Mann Whitney U test and Wilcoxon test were used when the parametric test assumptions was not fulfill. All data were presented as mean ± standard deviation (SD) or frequency in the tables. Statistical significance was defined as a p < 0.05. Stellate ganglion block treatment was applied from the same side, one time per day by the method of two fingers( on the C7 transverse process) with 6 ml of %5 levobupivacaine. The pulse oximeter sensor was affixed to the blocked side upper extremity second finger and perfusion index(PI), peripheral oxygen saturation(SpO2), pulse rate parameters saved. Systolic and diastolic arterial blood pressures were measured from the upper arm on the opposite side of the stellate ganglion block(SGB). Parameters were recorded before the SGB procedure and after 5. 15., 30. minutes,1., 2., 3. hours. Signs in patients with Horner (miosis, ptosis, enophthalmos of artificial eye, facial flushing and dryness) was also recorded when first appeared the measurements were recorded again for each patient for each block. At the beginning and two weeks after from the treatment basal PI, heart rate, SpO2, systolic, diastolic, mean arterial blood pressure and visual analog scale(VAS) scores were also recorded. Measurements were recorded again for each of the patient for each block.