Uzun dönem statin kullanan hastalarda periferik nöropati gelişimi
Peripheral neuropathy development in patients after long term statin use
- Tez No: 386714
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN TIKIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Kardiyoloji, Physical Medicine and Rehabilitation, Cardiology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Statinler; dünyada en sık ölüm nedenlerinin başında gelen kardiyovasküler hastalıklar için bağımsız risk faktörü olan düşük yoğunluklu lipoprotein kolesterol düzeylerini düşürmede tercih edilen ilk sıra ilaçlar olarak kabul edilmektedir. Günümüzde sık kullanılan bu ilaçların yan etkisi de biz klinisyenler olarak göz ardı edilmemektedir. Çalışmamızda, Celal Bayar Üniversitesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Polikliniği'nde daha önce endikasyon dahilinde statin tedavisine başlanmış ve bir yıldan uzun süredir kullanan hastalarda periferik nöropati yan etki gelişimini incelemeyi amaçladık. Çalışma grubu daha önce endikasyon dahilinde statin başlanmış olgular ve ilaç kullanımı olmayan ve dışlama kriterlerine uyan olgular arasından seçildi. Statin kullanan olgular atorvastatin veya rosuvastatin kullanımına; ilaç kullanım süre ve doz bilgilerine göre gruplandırıldı. Olgulara Celal Bayar Üniversitesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı'nda nörolojik muayene yapılarak ENMG işlemi uygulandı. Tüm olguların ayrıntılı olarak nörolojik ve sistemik muayeneleri yapıldı. Polinöropati muayene bulgularına göre derecelendirildi. Çalışmaya katılan statin kullanan ve kontrol grubu olgular arasında cinsiyet ve yaş dağılımı açısından anlamlı fark izlenmezken; hem statin kullanan hem de kontrol grubunda erkek olguların sayıları yüksek olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Statins; are considered to be first-line drugs used for lowering low-density lipoprotein cholesterol levels which is an independent risk factor for cardiovascular disease and one of the leading causes of death around the World. As one of the commonly used drugs, side effects of statins can not be ignored. The aim of the study was to determine the peripheral neuropathy side effect on patients who were prescribed statins in Celal Bayar University Department of Cardiology Out-patient clinic and have been using the drug for more than a year. The study group was selected from non-drug users who has been prescribed statins on indication and had none of the exclusion criteria. Statin users were grouped as atorvastatin and rosuvastatin users, depending on the dosage and length of drug use. All groups were neurologically examined by Celal Bayar University Physical therapy and rehabilitation clinic and ENMG tests were performed. All patients went through advanced physical examination. Polyneuropathy was graded according to the findings. There was no significant difference in terms of age and sex between study and control groups, on the other hand male population was found to be dominant in both groups.