Bağlayıcıların maça özelliklerine etkilerinin incelenmesi
  1. Tez No: 38674
  2. Yazar: ERCAN ÖZET
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET BAKİ KARAMIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Maçalar, kalıp boşluklarına konulan ve bu kısımların dökürndenw sonra boş olarak çıkmasını temin eden kum kitleleridir. Maçalar bir çok karışık iş parçalarının boşluklarını meydana getirdikten başka, girintili ve çıkıntılı parçaları da dökülebilir hale getirmek, ağır ve güç makina işçiliklerini ortadan kaldırmak gibi amaçada hizmet ederler. Bu çalışmada kumdan yapılan maçalara bağlayıcı olarak katılan çeşitli maddelerin maça özelliklerine etkileri incelenmiştir. Maçalara ilave edilen bağlayıcılardan mısır unu sıkıştırılabilrne oranını azaltmaktadır. Kömür tozu ise doğrusal genleşmeyi azaltmaktadır. Maça malzemelerine ilave edilen su miktarı arttıkça sıkıştırılabilme yaş basma mukavemeti azalmaktadır, kil miktarı ise basma mukavemetini bekleme zamanına göre değişik şekilde etkilemektedir.Reçine ve çimento bağlayıcı maçalarda basma mukavemetinin bekleme süresi ile artmakta olduğu tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Cores are block sands which providex sgaps or holes in the castirng parts. Therefore, cores are also provide the casting of cornlex parts withought expensive machinery. In this study, the effcets of bonding material to mechanical properties of sand cores are examimed. The corn flour, which used as bond material incore sand decreases the compressible ratio of the. co re, T he powder coal decreases the linear expending. The compressible and compression strength are decreased with humidity in core sand. The amaunt of the clay affeets the compression strength differently according to staying duration it was determind that compression strengthes of the sand cores are inceased with staying duration of the core with cement and resin.