Manisa kent merkezi ve yakın çevresinin peyzaj mimarlığı açısından değerlendirilmesi
Manisa city center and near around landscape architecture in terms of to research
- Tez No: 386766
- Danışmanlar: PROF. DR. OGUZ YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Ülkemiz nüfusunun yaklaşık % 71'i Kentlerde yaşamını sürdürmektedir. İçinde yaşadığımız kentler artan nüfus yoğunluğuna çağın hızlı gelişmelerine ayak uydurmaya çalışmaktadır.Günümüzde kentler sadece insanların barındığı yerler olmaktan ziyade iş, sanat, kültür, eğlence ve birçok reaksiyonel aktiviteye olanak sağlayan yerler olarak düşünülmektedir. Kentlerin yapısı yaşayan insanların yaşam tarzını doğrudan etkilemektedir.Ülkemizde Cumhuriyetten bu yana kentler iç ve dış güçlere maruz kalmıştır. Özellikle 1950'lerden sonra bu güçler yoğunlaşmıştır. Köyden kente göç beraberinde bir takım sorunlarıda getirmiştir. Artan konut ihtiyacı gecekondulaşmaya tarım ve orman arazilerinin yanlış kullanımlarına neden olmuştur. Kentler bu hızlı gelişmelere ayak uyduramaz kendiliğinden beklenen sosyal, kültürel, ekonomik ve rekreasyonal beklentilere cevap veremez duruma gelmiştir.Manisa da özellikle Balkan ülkeleri ve İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinden yoğun göç almış bir kentimizdir. Çalışma alanı olarak Ege bölgesinde yer alan büyük bir sanayi kenti aynı zamanda da Gediz nehriyle sulanan verimli tarım arazilerine sahip Manisa kenti seçilmiştir. Manisa peyzaj mimarlığı yönünden olduğu kadar, zengin tarihi ve kültürel mirasa sahiptir.Bu çalışmaların amacı Manisa kent merkezi ve yakın çevresinin doğal tarihi kültürel ve ekonomik yapısını inceleyerek, sahip olduğu potansiyeli peyzaj mimarlığı bakımından değerlendirmektedir. Mevcut durum irdelenerek görülen eksiklikler ortaya konulmuş ve planlama önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Approximately % 71 of our population live in the Cities. The Cities we live in are trying to keep up with the increasing population and rapid improvements of century.Today, the cities are not only the places to in live in but also the places for work, art, culture, entertainment and lot of recreational activities as well Immigrations from rural area or villages to the cities have started since the creation of Turkey republic and researchs shows that immigrations accelerated since 1950. This immigrations have also brought up problems such as inappropriate creation of infrastructure , corruption of forest even we can say misuse of forest land and trees, because of all this negative effects cities have not been able to serve people as they should do. So, living in those cities does not meet the social,cultural,economical and recreatinal expectations of the inhabitants.If we look at the immigration point of view, Manisa city have got intensive immigrants from Balkan Countries, Central Anatolian Region, East Anatolian Region and Aegean region. Manisa which is choosen as my study area is located in Aegean Region. It is one of the most industrialized city in Turkey and also has loam that is feeded by Gediz river. Besides its potential in terms of landscape architecture, it has also rich cultural and historical heritage.Purpose of this study is , evaluation of city center and surroundings in terms of potential of landscape architecture , economical structure, cultural and historical heritages. Current situation has been investigated accordingly and inadequacies in point of landscape architecture are mentioned then action plans are recommended