The end of film theory and the task of film interpretation: A pathway to the philosophical turn
Film teorinin sonu ve film yorumunun görevi: Felsefi dönemeç için bir patika
- Tez No: 386765
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET GÜRATA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve Görsel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışma, film teorisi tarihindeki tezlere bir patika açmak amacıyla film yorumlamasını Heideggerci bakış açısıyla sanattaki ?oluş? düşüncesi üzerinden sorgulayacaktır. Bu nedenle, hakikatin gerçekleşmesi düşüncesi filmlerdeki yansımaları üzerinden değerlendirilecektir. Buna ek olarak, hakikatin gerçekleşmesinin bir tarzı olarak şiirsel açığa çıkma düşüncesi, film deneyimi üzerinden yeryüzü ve dünya arasındaki çekişmeyle bir benzerlik kurularak incelenecektir. Böylece, bu çalışma izleyicinin filme dahil olmasıyla, film deneyimini de araştıracaktır. Bu patikada ilerlerken, hermeneutik fenomenoloji yöntemi izleyicinin deneyimini anlamaya katkı sağlayacaktır. Bu doğrultuda, film yorumlama düşüncesi sadece izleyicinin filme ikamet etmesine değil aynı zamanda onun ontolojik deneyimine, dolayısıyla filmlerdeki oluşun başlattığı ontolojik sorgulamaya işaret edecektir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to interrogate film interpretation in terms of Heideggerian thinking as a pathway for arguments in the history of film theory via the idea of happening in the art. For this reason, the ?happening of truth is considered in terms of its filmic implications. In addition to this, the poetic revealing as a mode of happening of truth? is questioned via filmic experience by making an analogy with the idea of strife between the earth and the world. Thus, this study also investigates the experience of the audience with respect to its involvement in the film. By walking through this pathway, hermeneutic phenomenology as a method contributes to an understanding of the experience of the audience. In this respect, the idea of film interpretation refers not only to the audience?s dwelling in the film but also to its ontological experience, and so the ontological investigation is triggered via ?happening? in the film.