Sönümlü kanalın benzetimi I.ve II.türden karma ARQ şemalarının bu kanal üzerinde başarım analizi
  1. Tez No: 38680
  2. Yazar: AHMET SABRİ KESGİN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NECMİ TAŞPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET Bu çalışmada, özellikle hareketli iletişim ve uydu haberleşmesinin modellenmesinde kullanılan sönümlü kanalın benzetimi gerçekleştirilmiş ve bu kanal üzerinde temel ARQ protokolleriyle, kodbirleştirmeli ve kodbirleştirmesiz I. ve ll.türden karma ARQ şemalarının başarımı incelenmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde, kodlamanın gerekliliğinden bahsedilmiş ve hata sezme ve hata düzeltme amaçlı kodlarla bu kodların kullanıldığı veri iletim şemaları özet olarak anlatılmıştır. ikinci bölümde sönümlü kanal ve bu kanalda kullanılan kodlar detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Üçüncü bölümde temel ARQ protokolleri anlatılmış ve bu protokollerin sönümlü kanalda başarımı incelenmiştir. Dördüncü bölümde ise karma ARQ şemaları ele alınmış ve bu şemaların başarımı sönümlü kanalda incelenmiştir. Son bölümde ise sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT In this study the fading channel which is especially used in the modelling of the mobile and satellite communication have been simulated on the computer and, for this channel model, the basic ARQ and type-l and type-ll hybrid ARQ schemes with and without code combining have been analyzed. In the first part, the necessities of the coding have been mentioned. Error detecting and correcting codes have been described and the data transmission schemes have been briefly explained. In the second part the fading channel and the codes which are used in this channel model have been explained in detail. Third part told about basic ARQ schemes. The throughputs analysis have also been made for the fading channel. Fourth part is for the hybrid ARQ schemes. All types of hybrid ARQ schemes have been explained in detail and, their throughputs have been analyzed for the fading channel. In the last section, the results are summarized.