Optik fiberlerin extrinsic sensör uygulamaları
The Extrinsic sensor applications optical fibers
  1. Tez No: 38681
  2. Yazar: HAKAN SOLAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CELAL YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
VI ÖZET Günümüz teknolojisi sürekli gelişme kaydetmektedir. Gelişen bu teknoloji içerisinde, optik fiberler ile birlikte optik fiber sensörlerde yer bulmuştur. Optik fiberlerin haberleşmede kullanılmaya başlandığı andan itibaren, daha büyük hacimli bilgilerin daha az kayıpla uzak mesafelere iletilmesi mümkün olmuştur. Bununla birlikle optik fiberlerin bulundukları çevreye duyarlı olabilecekleri gözlenmiş ve bu özelliğinden faydalanılarak optik fiber sensörler geliştirilmiştir. Optik fiber yaklaşım, bir dizi teknik avantajlar sağlamakla birlikte, bir takım dezavantajlara da sahiptir. Ancak bu dezavantajların ortadan kaldırılması için çalışmalar hızla sürmektedir, öyle ki sensör teknolojisi basınç, kuvvet, gaz, sıcaklık gibi fiziksel büyüklüklerin algılanmasında kendisini göstermektedir. İşte bu sensör uygulamalarından bir tanesi de extrinsic optik fiber sensörlerdir. Bu sensörler eski olmakla berabar ticari yönden en başarılı olanıdır. Extrinsic optik fiber sensör teknolojisinde, bir fiberden çıkan ışık harici etkilerle modüle edildikten sonra diğer bir fibere verilir. Bu harici etkiler, çift kırılma, titreşim, spektroskopik ve ışık dağılma etkileri gibi etkilerdir. Şu anda bir çok özel extrinsic sensör uygulamaları mevcut olmakla beraber bu konudaki çalışmalar hızla devam etmektedir. Bu tez çalışmasında; optik fiberler ve optik fiber sensörler hakkında genel bilgiler verilmiş, extrinsic optik fiber sensörlerin temel çalışma prensipleri ve bununla ilgili yapılmış deneysel incelemeler ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT Nowadays, technological developments are popular day-to-day. One of these developments are on fiber optics and fiber optics sensors. By using the fiber optics in telecommunication systems, huge amount of data is translated from the source of data into far places. At the same time, the fiber optics were observed as sensing elements in their environments and fiber optics sensors were developed. Optic fiber approach supply a series of advantages in spite of this they have some disadvantages. Such that, sensors are sensing physical quantites like pressure, force, gas, temperature etc. One of this sensor applications is extrinsic fiber optics sensors. Although these sensors are old, they are succesful in commercial areas. At the extrinsic fiber optics sensor technologh, the light which is going out from a fiber optic cable is being modulated by external effects and than entering another fiber optics cable. These external effects are double refraction, vibration, spectroscopical and light diffusion effects etc. Today there are a lot of special extrinsic sensor applications, also works on extrinsic sensor continue. This study gives general information about fiber optics and fiber optics sensors. And also it gives fundamental operating principles of the extrinsic fiber optics sensors and considers related experimentals observations.