İmin taşıyan fenoksi substitüe siklotrifosfazenlerin kanser hücreleri üzerine sitotoksik etkilerinin araştırılması
Investigation of cytotoxic effects of the imin containing phenoxy subtituted cyclotriophospazenes on cancer cells
  1. Tez No: 386805
  2. Yazar: NİDA ESRA CAN AKTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK SÜZERGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Günümüzde kanser tedavisinde kullanılmakta olan ve modern tıpta alternatifi olmayan kemoterapi daha uzun yıllar kanser tedavisinde en etkili tedavi yöntemi olacak gibi görünmektedir. Bu çalışmada, yeni sentezlenen imin taşıyan fenoksi substitüe siklotrifosfazenlerin ([N3P3Cl6], [N3P3(O-C6H4-o-CHO)6], [ N3P3(O-C6H4-o-CH=N-o-C6H5)6], [N3P3(O-C6H4-p-CHO)6] ve [N3P3(O-C6H4-p-CH=N-o-C6H5)6]) kronik myleloid lösemi kökenli K562 hücre dizisi üzerindeki sitotoksik etkilerinin araştırması amaçlanmıştır. Bileşiklerin sitotoksik etkileri canlı hücrelerin mitokondrisi aracılığıyla metil tiyazol tetrazoliyum tuzlarının indirgenmesine dayanan kolorimetrik bir yöntem olan MTT yöntemiyle analiz edilmiştir. Bileşiklerden N3P3(O-C6H4-o-CH=N-o-C6H5) K562 hücreleri üzerinde sitotoksisik etki gösterirken, diğer bileşiklerin hücre hattı üzerinde anlamlı bir sitotoksik etkisine rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Chemotherapy, currently using for cancer treatment, has no alternative in modern medicine and it seems that it will continue to be the most effective treatment method in cancer therapy for years. In this study, we aimed to investigate the cytotoxic effects of the newly synthesized imin containing phenoxy substituted cyclophospasenes ([N3P3Cl6], [N3P3(O-C6H4-o-CHO)6], [ N3P3(O-C6H4-o-CH=N-o-C6H5)6], [N3P3(O-C6H4-p-CHO)6] ve [N3P3(O-C6H4-p-CH=N-o-C6H5)6]) on K562 cells derived from chronic myeloid leukemia cell line. Cytotoxicity of the compounds were analyzed by colorimetric MTT assay which is based on reduction of MTT salt by mitochondria of alive cells. While N3P3(O-C6H4-o-CH=N-o-C6H5)6 had cytotoxicity effects on K562 cells, others didn?t have any significant cytotoxicity on the cell line.