Şanlıurfa Bozova Yaylak pompaj sulama alanında sulama öncesi ve sonrası çiftçi düzeyinde tarım makinalarında ortak makine kullanım eğilimlerinin araştırılması
The research of tendencies of multi machinery usage in farm machinery on farmer level before and after irrigation in Sanliurfa Bozova-Yaylak pumping irrigation area
- Tez No: 386804
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN SAĞLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada, Bozova-Yaylak pompaj sahasında ilk etapta sulamaya açılan 13 köyden oluşan ve 5500 ha alanı kapsayan bölümünün sulamaya açılması ile birlikte söz konusu alanda sulu tarım ile üretim yapan işletmelerde makine kullanım durumunu belirleyerek, mevcut durumda kullanılan ve atıl durumda olan makine kapasitelerini ve bölgenin sosyo-ekonomik durumunu da dikkate alarak ortak makine kullanım eğilimleri ortaya konmuştur. Bu amaçla Atatürk Barajı Sulama Birliği alanında yer alan 13 köyde yapılan anketlerden ve çalışmalardan elde edilen bilgiler derlenmiştir. Çalışma kapsamında, yapılan anketlerle araştırma alanının mekanizasyon durumu, ürün deseni, işletme büyüklükleri, vb. kriterler göz önüne alınarak çiftçilerin mevcut durumda makine kullanım düzeyi ve mekanizasyon gereksinimleri yanında ortak makine kullanım eğilimleri de saptanmıştır.Ortak makine kullanımı konusundaki mevcut durumu ve eğilimleri belirlemek için hazırlanan anket formları alanda 65 çiftçiye uygulanmış olup SPSS istatistik programıyla değerlendirilmiştir.Bu incelemelerde şu sonuçlara ulaşılmıştır:Çiftçilerin % 100'ü makine kiralamak istedikleri, kiralama sonucu yapılan işten, %81,5'inin memnun oldukları ve % 18,5'ise tam olarak memnun olmadıklarını belirtmişlerdir. Çiftçilerin en çok ihtiyaç duyulan işlemin; % 56,9'u toprak işleme, %32.3'ü hasat ve %10.8'ise ekim olduğunu belirtmişlerdir. Kendisinde olmayan makineleri %87,7 oranında komşudan aldıklarını ve %12.3 oranında ise kiraladıkları ortaya çıkmıştır. Çiftçilerin %60'ı traktör, %26.2'si toprak işleme makineleri ve %13.8'i ise ekim makinesi edinmek istedikleri yapılan değerlendirme sonucu ortaya çıkmıştır.Çiftçilerin büyük oranda ortak makine kullanımına açık oldukları, bunu çoğunlukla komşu yardımlaşması şeklinde yaptırdıkları, makine birliği olarak bilinen kiralama merkezlerinden % 100 oranında faydalanmak istediklerini ortaya koymuşlardır.
Özet (Çeviri)
In this study, multi- machinery use tendencies were found out by taking socio-economic condition of the region into consideration, by determining currently used and idle farm machinery capacity and by determining machinery usage at enterprises in area consisting of 13 villages and 5500 hectares land opened to irrigation in the first stage of Bozova-Yaylak pump irrgation area. For this purpose, the info obtained from questionairres and survey conducted in 13 villages of Ataturk Dam Irrigation Union area was composed. Within the study, criteria such as mechanization stuation of research area, crop pattern, size of enterprises etc. were considered to establish that farmers would adopt and multi- machinery usage tendencies as well as current level of machinery usage and machanization needs.The current situation regarding the use of multi- machinery and prepared a questionnaire to identify trends have been applied to 65 farmers have been evaluated by the SPSS statistical program.In this study the following conclusions were reached:100% of the farmers that they want the machine to rent, lease as a result of the work, 81.5% of which they are satisfied and 18.5% that they were not satisfied fully. The operation of the farmers most needed; 56.9% 'u tillage, 32.3% harvest and 10.8% that they are sowing. Is not in their machines at a rate of 87.7% they received from neighbors and 12.3% of the rent at the rate they have emerged. 60% of farmers tractors, 26.2% tillage machines and % 13.8 of the sowing machine they want to buy emerged as a result of the evaluation.Farmers they are largely open to use multi-macinery, mostly they make their works with neighborhood assistance and 100% of the farmers would have emerged in the machinery rental.