Fibromiyalji sendromunda sigaranın rolü
  1. Tez No: 386820
  2. Yazar: OSMAN ÇEÇEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET İNANIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Fibromiyalji sendromu (FMS), etyolojisi kesin olarak bilinmeyen, noroendokrin, metabolik ve immonolojik anormallikler gösteren yaygın kas-iskelet sistemi ağrısı yorgunluk, vücudun çeşitli yerlerinde duyarlı noktalar ve sıklıkla birçok semptomun da eşlik ettiği sistemik bir hastalıktır. Tüm kronik ağrı sendromların da olduğu gibi iş gücü kaybına, psikolojik bozukluklara, yüksek tanı/tedavi maliyetlerine yol açmaktadır. FMS insidansı % 1?2 (yetişkin kadınlarda % 3,4, yetişkin erkeklerde ise % 0,5) olarak saptanmıştır. FMS en sık 35?50 yaş aralığında görülmektedir, kadınlarda erkeklerden 9?10 kat daha sık olduğu saptanmıştır. Türkiye'de her yıl yeni hasta sayısının 100.000 civarında olduğu ileri sürülmektedir ve bu rakam gittikçe artmaktadır.FMS' nin patogenezi birbiri ile ilişkili birkaç ayrı boyutta irdelenebilir. Etyopatogenezinde birçok teori ileri sürülmüştür. Bunlar içinde santral ve periferik teoriler, immunolojik teoriler, genetik teoriler önemli yer tutmaktadır. Ancak FM etiyolojisi ve patofizyolojik mekanizmaları henüz tam olarak anlaşılamamıştır.Sigara içme, toplumu ilgilendiren önemli bir psikososyal sorundur. İnsanlar sigara içmeye başlama, içmeyi sürdürme ve bırakmayı reddetme nedenlerini çoğunlukla net olarak ifade edemezler. Sigaranın literatürde genellikle enerji ve zevk verdiği, dikkati arttırdığı, gerginlik ve sinirliliği azalttığı, kendine güveni desteklediği, sosyal ilişki kurmayı kolaylaştırdığı, akran arasında kabul görmeyi desteklediği için içildiği ifade edilmektedir. Sigaranın bağımlılığa neden olan maddesi nikotindir. Sigara içen kişi ?1 ay veya daha uzun süre günde en az 1 sigara içen kişi'' olarak tanımlanmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre, tümdünyada 1 milyarın üzerinde kişi sigara içmekte, Türkiye sigara tüketiminde Avrupa ülkeleri arasında ikinci sırada yer almaktadır.Tütünün eski çağlardan beri yapraklarını çiğneme şeklinde kullanımı vardır. Yakarak dumanını içe çekme haline nasıl geldiğiyle ilgili bilgiler net değildir, ancak 20. Yüzyılın başlarında tütünün kağıda sarılarak üretilmeye başlanması, tütün kullanımının yayılmasını hızlandırmıştır. Nikotin zayıf antinosiseptif bir maddedir. Nikotinin tam olarak etki ettiği saha bilinmemekle beraber olası mekanizma nikotinin subkortikal alanlardaki sinir hücrelerini aktive ederek asetil kolin salınımı ortaya çıkarttığı; bunun da inen ağrı yolları üzerinde inhibitör nöronları uyararak etki edeceği düşünülmektedir.Bu çalışmamızın amacı sigara tüketen bireylerde FMS sıklığını, eşlik eden yakınmaların şiddetini araştırmak ve çalışma grubunda FMS saptanan ve saptanmayan hastalarda ağrı eşiğini karşılaştırmaktır.
Özet (Çeviri)
Fibromyalgia syndrome (FMS), the exact etiology is unknown, neuroendocrine, metabolic, and immunologic abnormalities, indicating widespread musculoskeletal pain, fatigue, tender points in various parts of the body and is often accompanied by many of the symptoms of a systemic disease. As with all chronic pain syndromes, loss of work force, psychological disorders, high diagnostic / treatment costs leads. The incidence of FMS respectively 1-2%. FMS is seen most frequently between the ages of 35-50, 9-10 times more common in women than men were found to be. The number of new patients each year in Turkey, is argued to be around 100,000 and this figure is increasing.FMS 'pathogenesis of several different sizes associated with each other can be examined. Various theories have been proposed in the etiopathogenesis. These are theories in the central and peripheral, immunological theories, genetic theories is of importance. However, the etiology and pathophysiologic mechanisms of FMs is not yet fully understood.Smoking , public concern is an important psychosocial problem. People are starting to smoke, drink, and continue to refuse to give the reasons often can not clearly expressed. Energy and the pleasure of smoking is usually given in the literature, increased attention, reduce tension and irritability, self-confidence, which is supported to establish social relationships facilitated the acceptance of peer support is expressed for the drunk. Article nicotine cigarettes that causes addiction. Non-drinker "1 month or longer period of time''is defined as persons who smoked at least 1 day. World Health Organization (WHO), according to the in the world than 1 billion people smoking, cigarette consumption between European countries, Turkey ranks second.Since ancient times, as are the use of chewing tobacco leaves. Information about the origin of smoke by burning the inhaler is not clear how to make, but the 20th Beginning of the century to begin production of tobacco wrapped in paper, has accelerated the spread of tobacco use. Nicotine is a substance that weak antinociceptive. The full effect of nicotine as a possible mechanism of nicotine subcortical areas of the site is unknown, but the nerve cells of the results obtained by activating the release of acetylcholine, which in turn is thought to affect the descending pain pathways by stimulating the inhibitory neurons.The aim of this study in individuals who consume non-FMS, the frequency, severity of symptoms associated with FMS detected and undetected patients in the study group to investigate and compare the pain threshold.