Integrated scheduling of production and logistics operations of a multi-plant manufacturer serving a single customer area
Tek müşteri bölgesine hizmet veren çok tesisli bir imalatçının üretim çizelgeleme ve lojistik faaliyetlerinin bütünleşik planlaması
  1. Tez No: 386821
  2. Yazar: MERVE ÇELEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET RÜŞTÜ TANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 375
Özet
Yükselen pazar rekabeti imalatçıları üretim ve dağıtımda geçen toplam süreyi en küçülterek tedarik sürelerini sürekli olarak azaltmaya zorlamaktadır. İlgili literatürdeki bazı çalışmalar üretim ve dağıtım işlemlerinin bağlantılı bir şekilde çizelgelenmesinin daha iyi sonuçlar verdiğini göstermektedir. Bu tezde farklı coğrafik yerseçimlerindeki özdeş tesislerden tek müşteri bölgesine hizmet veren bir imalatçının üretim ve dağıtım işlemlerinin çizelgelenmesi çalışılmaktadır. Ürünler müşteri bölgesine taşıma kapasitesi belirli bir araç tarafından taşınmaktadır. Problemin tanımı ileri gelen bir alkolsüz içecek imalatçısının çalışmalarından esinlenilmiş ve amaç fonksiyonu onların ihtiyaçlarıyla uyumlu olacak şekilde işlerin bitiş zamanlarının toplamının en küçültülmesi olarak belirlenmiştir. Bir işin bitiş zamanı o işin müşteri bölgesine ulaştığı zaman olarak tanımlanmıştır. Hem genel problem hem de onun pratik uygulamalarda sıklıkla karşılaşılan dört özel durumu ele alınmıştır. Hem esas problemin hem de onun üç özel durumunun NP-zor olduğu kanıtlanmıştır. Tüm bu problemler için karışık tamsayılı programlama (KTP) modelleri geliştirilmiş ve geri kalan özel durum için sözde-polinom bir dinamik programlama mekanizması önerilmiştir. KTP modelleri eniyi sonuçları makul sürelerde sadece küçük örnekler için verebildiğinden büyük örnekleri çözebilmek için sezgisel yöntemler önerilmiştir. Sezgisel yöntemlerin orta ve büyük örneklerdeki performans değerlendirmesini kolaylaştırmak amacıyla hızlı alt sınırlar geliştirilmiştir. Yapılan kapsamlı deneyler önerilen sezgisel yöntemlerin verimli ve etkili olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Increasing market competition forces manufacturers to continuously reduce their leadtimes by minimizing the total time spent in both production and distribution. Some studies in the relevant literature indicate that scheduling production and logistics operations in a coordinated manner leads to improved results. This thesis studies the problem of scheduling production and distribution operations of a manufacturer serving a single customer area from multiple identical production plants dispersed at different geographical locations. The products are transported to the customer area by a single capacitated truck. The setting is inspired by the operations of a leading soft drink manufacturer, and the objective is set in line with their needs as the minimization of the total completion time of the jobs. The completion time of a job is defined as the time it reaches at the customer area. We consider both this general problem and four special cases motivated by common practical applications. We prove that both the main problem and three of its special cases are NP-hard at least in the ordinary sense. We develop mixed integer programming (MIP) models for all these problems and propose a pseudo-polynomial dynamic programming mechanism for the remaining special case. Since the MIP models are able to provide optimal solutions only for small instances in a reasonable amount of time, heuristics are also proposed to solve larger instances. Fast lower bounds are developed to facilitate the performance assessment of these heuristics in medium and large instances. Evidence from extensive computational experimentation suggests that the proposed heuristics are both efficient and effective.