İskenderun Limanı ve çevresindeki Brachidontes pharaonis (Fisher P., 1870)(Bivalvia: Mytilidae)fasiyesindeki dekapod krustasea funasının mevsimsel dağılımı
Seasonal distribution of decapod crustacea species associated with Brachidontes pharaonis (Fischer P., 1870) (Bivalvia: Mytilidae)facies of Iskenderun harbour and its vicinity
  1. Tez No: 386832
  2. Yazar: EBRU İLDAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAHİR ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Su Ürünleri, Marine Science, Aquatic Products
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
İskenderun Limanı ve çevresinde 2012-2013 periyodunda (mevsimlik) yapılan midye fasiyesi Brachidontes pharaonis örneklemeleri sonucunda 7 dekapod türüne ait 40 birey tespit edilmiştir. Fasiyeste 2 egzotik türün (Alpheus inopinatus ve Pilumnopeus vauquelinii) dağılım gösterdiği bulunmuştur. Tespit edilen türler arasında en fazla birey ile temsil edileni Pilumnopeus vauquelinii (32 birey) türüdür. Brachyura toplam bireylerin %90?nını kapsıyor ve Brachyura?ya ait bireylerin %80?ni Pilumnopeus vauquelinii türüne aittir. Pilumnopeus vauquelinii?nin (%87,5) midye fasiyesinin en yüksek frekans değerine sahip tür olduğu, bunu Alpheus inopinatus (%25) izlediği tespit edilmiştir. Brachidontes pharaonis türünün yıllık ortalama (1286,25±88,98 birey m-2) birey sayısına ve biyokütle değerinin (623,03±52,71 gr m-2) olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
As a result of mussel facies Brachidontes pharaonis samplings of the period 2012-2013 (seasons) in Iskenderun Harbour and its vicinity, a total of 40 individiulas belonging to 7 decapod species were determined. A total of 2 exotic species (Alpheus inopinatus ve Pilumnopeus vauquelinii) were encountered in mussel facies. Among these, Pilumnopeus vauquelinii was the most dominant species (32 individuals). Brachyura contributed 90% of the total individuals and Pilumnopeus vauquelinii 80% of the individuals belong to Brachyura. Pilumnopeus vauquelinii was the highest frequency values (87,.5%) followed by Alpheus inopinatus (25%) frequency values in the mussel beds. The annual average number of individuals (1286,25±88,98 birey m-2) and biomass values (623,03±52,71 gr m-2) of Brachidontes pharaonis beds were determined.