Türkiye karayolu ağı yük trafiği özellikleri: Genelleştirmeler ve değerlendirmeler
Türkiye highway network freight traffic characteristics: Generalizations and evaluations
  1. Tez No: 386833
  2. Yazar: SİNAN SEÇİLMİŞOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HİKMET BAYIRTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, İnşaat Mühendisliği, Engineering Sciences, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM) tarafından çeşitli periyotlarda karayolu ağı üzerinde ve farklı kontrol kesimlerinde seyreden ticari ağır vasıtalara ilişkin ?ağır vasıta? veya ?başlangıç-bitiş? etüdleri yapılmaktadır. Bu etüdlerde, kontrol kesimi üzerinde seyreden ticari araçlar durdurularak aracın marka ve modeli, geldiği ve gittiği istikamet, taşınan yolcu veya yük ile ilgili miktarlar ve yük cinsi ve ağırlıkları gibi bilgiler derlenmektedir.KGM tarafından 1997-2006 yılları arasında yapılan bu çalışmalar neticesinde elde edilen ticari ağır taşıt trafiğine ilişkin bilgilerle bir veritabanı oluşturularak ticari araçlarda taşınan ortalama yolcu sayısı veya yük miktarı, birim yolcu veya yük taşımaları için ortalama seyahat mesafesi, birim yol uzunluğunda taşınan ortalama yolcu sayısı veya yük miktarı, toplam yolcu-km veya yük-km taşıma miktarları ile yol üstyapısına uygulanan eşdeğer tek dingil yükü (ETDY) gibi trafik karakterini ortaya koyan veriler türetilmiş ve bilgiler üretilmiştir. Bu bilgiler kontrol kesimlerine, KGM bölgelerine ve ülke geneline göre yıllık ve mevsimlik bazlarda irdelenerek değişim ve gelişimleri değerlendirilerek genelleştirilmeye çalışılmıştır.Bu irdeleme ve değerlendirmeler ışığında; 1997-2006 yılları arasında mevsimsel bazda ülke genelinde araç başına taşınan ortalama yolcu miktarı ilkbaharda 25.19, yazın 25.56 ve sonbaharda ise 25.56 kişi ve araç başına taşınan ortalama yük miktarı ilkbaharda 7 688, yazın 7 645 ve sonbaharda ise 7 621 kg olarak elde edilmiştir. Yıl bütününe bakıldığında ise ülke genelinde araç başına düşen ortalama yolcu sayısı 27.50 kişi, yük miktarı 7 790 kg, 1 km mesafe içerisinde taşınan yolcu sayısı 28.67 kişi, yük miktarı 7 894 kg, 1 yolcu ve 1 ton için ortalama taşıma mesafesi ise sırasıyla 700 km ve 560 km olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
?Heavy-duty truck? or ?origin-destination? studies are conducted at various periods of time on commercial heavy-duty trucks or buses steering on the highway network and on different control sections by General Directorate of Highways (KGM). The commercial heavy-duty vehicles steering on the control section are stopped, and the brand, version name, origin and destination of the vehicle are obtained by these surveys as well as the weight and type of the transported load.As a result of the mentioned studies conducted by KGM between 1997 and 2006, a database is compiled containing the data about the heavy-duty vehicle traffic obtained by the surveys. Traffic characterization revealing data such as average passenger number or load quantity for each vehicle, average travel distance for each passenger or tons of load, average passenger number or load quantity for each 1 km of travel distance, total transported passenger-km or tons-km and equivalent single axial load (ESAL) applied on the asphalt pavement values are derived from this database. The acquired values are classified and collected according to highway sections, regions and country-wide and to seasons and years, thus, changes and evolutions are considered for generalization.In the light of these evaluations and iterations, country-wide seasonal average passenger number transported by each vehicle is 25.19 persons on spring, 25.56 persons on summer and 25.56 persons on fall between 1997 and 2006 years. Country-wide seasonal average load quantity transported by each vehicle is 7 688 kg on spring, 7 645 kg on summer and 7 621 kg on fall between the same years. Annual country-wide average passenger number transported by each vehicle is 27.50 persons, average load quantity transported by each vehicle is 7 790 kg, average passenger number transported for 1 km of highway is 28.67 persons, average load quantity transported for 1 km of highway is 7 894 kg and average distance for each passenger or 1 tons of load is 700 km and 560 km respectively.