Computer-aided innovation for improving industrial innovation intelligence
Endüstriyel inovasyon zekasının iyileştirilmesi için bilgisayar destekli inovasyon
- Tez No: 386834
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAY DERELİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bilgisayar destekli inovasyon (BDİ) bilgi ve iletişim teknolojilerini kullanan ve teknolojinin fikirden ticari ürüne dönüşümü ile ilgili organize aktiviteler sistemi olarak tanımlanan inovasyon sürecinin etkililiğini ve etkinliğini iyileştirmeyi amaçlayan yeni bir çalışma alanıdır. BDİ araç ve metotları teknolojik inovasyon sürecinin riskli/pahalı uğraşları kapsadığı düşünüldüğünde ve buna ek olarak yükselen ürün karmaşasına, müşteri ihtiyaçlarındaki hareketliliğe ve yeni ürün geliştirme (YÜG) yapılarındaki uluslararasılaşma ve dağıtıklaşmaya indirgenebilen teknolojik ve yönetsel engeller göz önünde bulundurulduğunda hayati ve kaçınılmaz olduğu söylenebilir. Bu tezde endüstriyel inovasyon zekasını artırmayı amaçlayan ve neticesinde inovasyon sürecinin başarı oranını artırmayı hedefleyen iki adet BDİ metodu sunulmaktadır. Bunlardan ilki“Hızlı İnovasyon Zekası Süreci”olarak isimlendirilmiştir ve aday teknolojilerin ticari potansiyellerini, taklit edilme potansiyellerini ve trend derecelerini göz önünde bulundurarak inovasyon potansiyellerini değerlendirmeye çalışan yeni bir teknoloji değerlendirme sürecidir. Bu süreç: ilgili patent verisi, yayın verisi ve bazı pazar araştırma raporlarını aday teknolojilerin inovasyon potansiyeli hakkında çıkarsama yapabilmek için kullanmaktadır. Bu farklı boyutların sonuçlarının birleştirilmesi aşamasında tip-2 bulanık kümeler ve bir veri füzyonu yaklaşımı kullanılmaktadır. Geliştirilen ikinci BDİ metodu ise“NegoQFD”olarak isimlendirilmiştir ve çok kriterli müzakere tabanlı bir kalite fonksiyon göçerimi (KFG) metodudur.“Modified Even-Swaps”olarak isimlendirilen, bu tez kapsamında geliştirilmiş, yeni, açık, rasyonel ve kullanımı kolay çok kriterli müzakere mekanizması kullanmaktadır. YÜG sürecinde, konsept üretme ve değerlendirme aşamasında müşteri ile geliştirmeye imkan sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Computer-aided innovation is an emerging domain using information and communication technologies to improve efficiency and effectiveness of innovation process, any system of organized activities that transforms a technology from an idea to a commercial product. Low success rates of this risky/expensive endeavor and technological and managerial barriers in new product development (NPD) induced by increasing product complexities, dynamism on customer requirements and internationalization and/or decentralization of NPD make computer-aided innovation tools and methods crucial and unavoidable. This thesis presents two novel computer-aided innovation methods aiming to improve industrial innovation intelligence and hence to improve success rates in innovation process. The former is named as“Quick Innovation Intelligence Process”and it is a novel technology assessment process trying to assess innovation potential of candidate technologies by considering their commercial potential, imitation potential and their trendiness all together. This process uses corresponding patent data, publication data and some market research reports in order to infer about innovation potential of candidate technologies. Type-2 fuzzy sets and a data-fusion approach are used to combine results of these different aspects. The latter is named as“NegoQFD”and it is a multi-issue negotiation based quality function deployment (QFD) method. It uses a novel, clear, rational and an easy-to-use mechanism for multi-issue negotiation, named as“Modified Even-Swaps”that is also developed in the scope of this thesis. It aims to provide a mode for customer co-creation in NPD while concept generation and evaluation.