Presence detection and tdoa estimation of spread spectrum signals using sensor array
Yayılı spektrum sinyallerin sensör dizileri ile varlığının saptanması ve vzf kestirimi
- Tez No: 386849
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TANSU FİLİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tezde, sensör dizilerini kullanarak düşük sinyal/gürültü oranında (SNR), doğrudan sıralı yayılı spektrum sinyallerinin (DS-YS) varlığının saptanması ve varış zamanları farkının (VZF) kestirimi ele alınmıştır. Hem uzun hem de kısa kodlu DS-YS sinyallerinin varlığının saptanması için iki farklı yöntem önerilmiştir. İlk önerilen yöntem, uzaysal ilinti (R) matrislerinin çapraz kanal elemanlarının faz doğrusallığına dayanmaktadır. İkinci yöntem literatürde bilinen bir yaklaşımdır ve R matrislerinin öz değer oranlarını kullanır. Ancak, bizim bilgimize göre bu yöntem uzun kod DS-YS sinyallerine ilk kez bu tezde uygulanmıştır. Bununla birlikte, ardışık frekans blokları (AFB) olarak adlandırılan, yeni bir örneklem R matrisi kestirim tekniği önerilmiştir. Ayrıca, önerilen AFB yöntemiyle kestirilen R matrisinin kullanılmasının özellikle düşük SNR'de saptama performansını iyileştirdiği gösterilmiştir. Tezin ikinci bölümünde, alınan sinyallerin VZF'si, ilk önerilen saptama yönteminde kestirilen R matrislerinin faz eğimleri kullanılarak kestirilmektedir. Böylece, önerilen varlık tespit yöntemini kullanarak sensörler arasındaki VZF'yi kestirmek de mümkün olmaktadır. Önerilen VZF kestiricilerinin performansının düşük SNR'de etkili olduğu ve Cramer Rao Alt Sınırına (CRLB)'a eriştiği simülasyonlarda gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the presence detection and time di fference of arrival (TDOA) estimation of direct-sequence spread spectrum signals (DS-SS) in low signal to noise ratio (SNR) using the sensor array are considered. Two different methods are proposed for the presence detection of both the long and short code DS-SS signals. The fi rst proposed method is based on the phase linearity of the cross channel terms of the spatial covariance (R) matrices. The second detection method uses the eigenvalue ratios of the R matrices which is a known approach in literature. But to our knowledge this approach is firstly applied to long code DS-SS signals in this thesis. In addition, a new sample R matrix estimation technique, which is called as block of consecutive frequency bins (BCFB), is proposed. It is also shown that using the R matrix of the proposed BCFB method improves the detection performance especially in low SNR. In the second part of the thesis, TDOA of the received signals is also estimated using only the phase slope of the estimated R matrices in the first proposed detection method. In this way, by using the proposed presence detection method, it is also possible to estimate the TDOA between the sensors. In simulations, it is shown that the proposed TDOA estimators performance is efficient in low SNR and it attains to the Cramer Rao Lower Bound (CRLB).