Sert poliüretan köpük üretiminde kullanılmak üzere polieter poliol sentezi ve karakterizasyonu
Characterization and synthesis of polyether polyol to be used in production of polyurethane rigid foam
  1. Tez No: 386859
  2. Yazar: SEZER ÖZENLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL ŞAHİN, DOÇ. DR. İLHAMİ ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tez çalışmasında, ısıl yalıtımda kullanmak amacıyla sert poliüretan köpük malzeme elde edilmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda ilk olarak, başlatıcı ve propilen oksit, bir katalizör eşliğinde tepkimeye sokularak polieter poliol sentezlenmiştir. Polieter poliol sentezinin optimizasyonu gerçekleştirilmiş ve sentezlenen poliolün karakterizasyonu Fourier Transform Infrared Spektrofotometresi (FT-IR), jel geçirgenlik kromatografisi (GPC) ve hidroksil sayısı tayini (ASTM E 1899) ile yapılmıştır. Sentezlenen poliol tek atış tekniği ile izosiyanatla (Difenilmetan-4,4'-diizosiyanat) tepkimeye sokularak sert poliüretan köpük elde edilmiştir. Elde edilen sert poliüretan köpüğün fiziksel ve mekanik özelliklerini inceleme amacıyla, taramalı elektron mikroskobu analizi (SEM), ısıl iletkenlik ölçümü, sıkışma dayanımı testi, açık kapalı hücre oranının ölçümü ve köpük testi gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the aim is to obtain a rigid polyurethane foam material on the purpose of using it in the heat insulation. Accordingly; first of all the polyether polyol has been synthesized by plunging initiator and propylene oxide into reaction accompanied with a catalyzator. The optimization of the synthesis of the polyether polyol has been realized and the synthesized polyol characterization has been practiced with Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FT-IR), Gel Permeation Chromatography (GPC) and Determination of Hydroxyl Value (ASTM E 1899). Rigid polyurethane foam has been gained by plunging isocyanate (Difenilmetan-4, 4'-diizosiyanat) into reaction with the synthesized polyol by one-shot technique. In order to examine the physical and the mechanic characteristics of the obtained rigid polyurethane foam, the analysis of the scanning electron microscope (SEM), thermal conductometry, test of the compressive strength, the measurement of the open-closed cell rate and the foam test have been made.