Women asylum seekers under the protection of International Refugee Law
Uluslararası Mülteci Kanunu ile korunan kadın sığınmacılar
- Tez No: 386872
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ KIZILSÜMER ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
20. yüzyılda ve 21 yüzyılın başlarında yaşanan çatışmalar ve savaşlar sonucunda pek çok kişi ülkelerini terk etmek zorunda kalmıştır. Bu nedenle bir çok insan uluslararası kanunların korunması altında diğer güvenli ülkelerden sığınma ve iltica talep etmiş ve etmeye devam etmektedir. Bu Yüksek Lisans Tezinin amacı, kadın mültecilerin ve sığınmacıların durumunu ve uluslararası hukukun sözkonusu kadın mültecilere yeterli korumayı ne kadar sağladığını incelemektir. Tez içerisinde kadın mülteciler konusunda uluslararası hukuk mevzuatında yetersizliklerin bulunduğu ve durumlarını zorlaştırdığı irdelenecektir. Tezde Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin kadın mülteciler konusunda artan çalışmaları özellikle incelenecektir. Ayrıca cinsiyet politikaları, uygulamaları ve cinsiyet kavramına göre sığınma ve mültecilik politikaları incelenecektir. Hükümetlerarası ve hükümetlerarası olmayan kurum ve kuruluşların kadın mültecilerin korunması konusunda her ne kadar yeterli olmasa da yaptıkları önemli çalışmalar ve katkılar tez icerisnde ayrıca incelenecektir.
Özet (Çeviri)
As a reason of conflicts and wars in the end of 20th century and the beginning of 21st century many people have been forced to flee from their countries of origin. Thus, many of them have been seeking asylum or refugee status under the protection of international law. This thesis aims to analyze women refugees and asylum seekers and whether international law provides sufficient protection for them. The assumption is framed on idea that there are many gaps in international refugee law, which makes it complicated for women refugees and asylum seekers. The special attention is paid on the UNHCR's actions in order to provide increased protection for female applicants. The closer look is taken on their gender oriented policies, suggestions and recommendations. In thesis gender-based persecution is discussed as a base for granting asylum, which has many gaps. Advisory bodies are agents that stand up for important role in the process of international protection. Even though, their operating area is limited there are numbers of positive outcomes.