The World Trade Organization: Optimal place for trade – related environmental protection
Dünya Ticaret Örgütü: Çevre koruması için en uygun platform
  1. Tez No: 386873
  2. Yazar: ZULFİYA YUSSUPOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR KARACAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu tez çevre ve ticaret ilişkisini dikkate alarak uluslararası ticaret rejimin çevrenin korunmasıyla ilgilenmesi gerektiği konusunu incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma ayrıca Dünya Ticaret Örgütü'nün (DTÖ) ticaretle ilgili çevre koruması için en uygun platform olup olmadığını araştırmayı amaçlamaktadır. DTÖ'nün ticaretle ilgili çevre koruması için en uygun yer olduğu sonucuna varmak için DTÖ ve çevre konularına ilişkin tarihsel süreç, yasal çerçeve ve ilgili davalar incelenmektedir. Çalışma ayrıca ticaretle ilgili çevre koruması konusunda mevcut alternatif rejimleri inceleyerek DTÖ'nün etkinliğini incelemektedir. Tez, mevcut şartlar altında DTÖ'nün ticaretle ilgili çevre koruması için en uygun yer olduğunu iddia etmektedir.Tez mevcut şartlaraltında DTÖ'nün ticaretle ilgili çevre koruması için en uygun yer olduğunu iddia etmektedir. Çalışma ayrıca mevcut sisteme birkaç öneri getirerek katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to look at the relationship between environment and trade and the reasons why international trade regime has to deal with environmental protection. The study aims to determine whether the World Trade Organization (WTO) is the right place for trade related environmental protection. In order to conclude whether WTO is the optimal place for trade related environmental protection the historical development of WTO and environment issues, the legal framework and the relevant cases will be analyzed. Study will also examine the alternative regimes available for trade related environmental protection and compare their effectiveness with the WTO. The thesis under the existing circumstances claims that the WTO is the optimal place for trade related environmental protection. The research aims to contribute with few proposals to the current system.