Sistem parametrelerinin modern spektral analiz yöntemleri kullanılarak belirlenmesi
  1. Tez No: 38690
  2. Yazar: AHMET KAPLAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ŞABAN ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
-V- ÖZET Bu tezde sistem modellemesi ve en uygun model derecesi seçimi, bilgisayar simulasyonları ve biyomedikal alandaki bir uygulaması üzerinde çalışılmıştır. Birinci bölümde, AR modelleme tekniklerinden Burg, Geometric Lattice, Forward Backward ve Least Squares yöntemleri incelenmiştir. İkinci bölümde, ARMA modelleme tekniklerinden ARMA Least Squares ve ARMA Lattice yöntemleri verilmiştir. Üçüncü bölümde, AR ve ARMA modelleme işlemi için kullanılan en uygun model derecesi seçim kriterleri ve bu yöntemler yardımıyla bulunan işaretlerin güç spektral yoğunluk fonksiyonları elde edilmiştir. Dördüncü bölümde, adaptif modelleme yöntemlerinden Least Mean Squares, Projection, Orthogonalized Projection ve Recursive Least Squares yöntemleri incelenmiştir. Beşinci bölümde, modelleme yöntemlerinin performansları çeşitli açılardan, bilgisayar simulasyonları ve kalp sesi verileri yardımıyla karşılaştırılmıştır. Bu yöntemler hakkında sonuç ve yorumlar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
-VI- ABSTRACT In this thesis, system modeling and optimum model order selection criterias are investigated using computer simulations and applied on biomedical area. First chapter contains some of AR modeling techniques, which are Burg, Geometric Lattice, Forward - Backward and Least Squares algorithms. In the second chapter, two of ARMA modeling algorithms, ARMA Least Squares and ARMA Lattice, are investigated. Optimum model order criterias for AR and ARMA modeling and power spectral density functions are presented in the third chapter. Four algorithms of adaptive modelling techniques are given in the fourth chapter. These are Adaptive Least Mean Square, Projection, Orthogonalized Projection and Recursive Least Squares algorithms. Fifth chapter contains comparison of performance of modeling techniques using computer simulations and datas of heart signals. In the last chapter, results and conclusions are given.