Yavaş-dalgalı transmisyon hatları
Slow-wave transmission lines
- Tez No: 38689
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ADNAN GÖRÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
V- ÖZET Bu tezde, normal dielektrik tabanlar üzerinde gerçekleştirilmiş olan yeni yavaş-dalgalı koplanar transmisyon hatları sunulmakta ve normal koplanar hatlarla elde edilen yavaşlama faktöründen yaklaşık olarak altı-dokuz kat daha fazla yavaşlama faktörüne sahip dalga propagasyonunun sağlanabileceği gösterilmektedir. Birinci bölümde; mikrodalga devrelerin tarihi gelişimi hakkında bilgi verilmiş ve periyodik yapıların genel tanımı yapılarak, temel özellikleri anlatılmıştır. Bölümün ikinci kısmında, yavaş-dalgalı transmisyon hatları ile ilgili detaylı bir literatür taraması yapılmıştır. İkinci bölümde; yavaş-dalgalı yapıların analizi için gerekli olan temel kavramları açıklamak ve tipik özelliklerini belirlemek için, kapasitif yüklü bir transmisyon hattının basit bir örneği olan koaksiyel transmisyon hattının, eşit aralıklarda, benzer yükler yerleştirilerek, periyodik hale getirilmesi incelenmiştir. Üçüncü bölümde; Monolitik Mikrodalga Entegre Devre (MMIC-Monolithic Microwave Integrated Circuit)'lerin transmisyon hat uzunluklarının küçültülmesi amacıyla dizayn edilen transmisyon hatlarından, son zamanlarda en çok kullanılan koplanar dalgakılavuzlan ve koplanar şeritler tanıtılmış ve analiz metodlan anlatılmıştır. Bölümün ikinci kısmında ise, bu çalışmada dizayn edilen yapılara temel teşkil eden, menderes (meander) biçimli koplanar transmisyon hatları ve özellikleri açıklanmıştır. Bölümün son kısmında ise, yeni yavaş-dalgalı yapıların tanımı ve analizi yapılarak, deneysel sonuçlar verilmiştir. Dördüncü bölümde; Elde edilen deneysel sonuçlar ve nümerik sonuçlar irdelenmiş, ilerde yapılabilecek çalışmalar için değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT In this thesis, new slow-wave coplanar transmission lines that are constructed using conventional dielectric substrates are described. It is shown that the slow factor obtained from these studies is six-nine times higher than that of the structures constructed with conventional coplanar lines. In the first chapter, historical progress of microwave circuits is explained, basic properties and definition of periodic structures are described. In the second part of this chapter a detailed literature surveying about slow-wave transmission lines is given. In the second chapter, in order to explain the basic concepts required for analyzing slow- wave structures and for determining its features, the conversion of coaxial transmission lines which is a simple example of capasitively loaded transmission lines, into the periodic structures is investigated. In chapter three, the coplanar waveguides and coplanar strips, which are most useful structures of transmission lines, designed to decrease the size of MMICs are introduced and the methods employed for analyzing these waveguides and strips are explained. In the second part of this chapter, MCTL (Meander Coplanar Transmission Line) and their properties are presented and in the last, description and analysis of new slow-wave structures are given, and the experimental results are presented. Chapter four discusses the results obtained experimentally and numerically and gives some ideas on further studies.