Fiber optik kabloda dolgu maddesi olarak kullanılan çeşitli thixotropic jellerin özelliklerinin ve kablo elemanları ile olan etkileşimlerinin analitik incelemesi
- Tez No: 38691
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Bu çalışmada fiber optik kablonun thixotropic dolgu jel inin özellikleri ve kablo elemanları ile etkileşiminin analitik incelenmesi gerçekleştirildi. Bu amaçla mevcut thixotropic jel markaları test edildi ve F/0 kablo imali için kullanılabilecek jel ler belirlendi. Çeşitli marka thixotropic jel kullanılarak imal edilen fiber optik kablolar için sıcaklık bağımlılığı ve jelin koni penetrasyonu ile kablodaki kayıp artısı arasındaki ilişki bulundu. Thixotropic jel ile temas eden naturel ve siyah değişik yoğunluklardaki polietilen ve polipropilen malzemeler, jel içerisinde 85°C*de ve oda sıcaklığında bekletilip 7. ağırlık değişmeleri, çekme ve kopma mukavemet indeki değişmeler incelendi. Polietilen ve polipropilen malzemelerden slotlar elde edilip 85°CJde thixotropic jel içinde bekletilip % ağırlık artısı ve slot geometrisinde meydana gelen değişim incelendi. Optik fiberde S5°Ctde jel içinde bekletilip coating (kaplama) tabakasında ve boyasında bir değişme olup olmadığı incelendi. Thixotropic jel in yapısını aydınlatabilmek için Jel destile edilip jelin ve destilatınm ÎR spektrumları ve ayrıca da jelin NMR spektrumu alındı. Bunlara ilaveten jel in 10Ö0°Crde kül fırınında kül miktarına bakıldı ve külün termal analiz cihazı ile termal değişimi incelendi. Sonuç olarak? Fiber optik kablada düşük sıcaklıklarda kayıp artısını önlemek için jel in - 40°Cydeki koni penetrasyonunun 20.0mmTden fazla olması gerektiği bulundu. 85°C ve oda sıcaklığında yüksek yoğunluklu pol iet ilenler in jel içindeki ağırlık artısının ve kopma mukavemeti ile kopma uzaması değişimlerinin daha az olduğu bulundu. Sıcaklıkla jel- pol iet ilen etkileşiminin arttığı tesbit edildi. Yüksek yoğunluklu pol iet ilenler in jel içinde ağırlık artısı göstermelerine rağmen bunlardan üretilen slotların geometrilerinde fazla bir değişiklik meydana getirmediği bulundu. UV boyalı fiberlerin jel den daha az etkilendiği tespit edildi. Jel in ve destilatının, İR ve NMR spektrumlarından jel in polimer kısmının silisyum zincir veya silikon örgüden meydana geldiği ve çözücüsünün de p.ivalaldehit olduğu sonucuna varılmıştır. Külün X- ısınları difraksiyonu ve diferansiyel termal analiz incelemeleri ise katı maddenin yapısının amorf SiO* Csilikajel'J olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT In this study, properties of thixotropic filling compound of fiber optical cable was investigated. Investigation of its analytical interaction with cable elements was performed. For this purpose, available thixotropic jelly marks wers tested and available.jellies were determined" for producing of F/Q cable. Temperature dependence of optical fiber cables which contain warious marks of thixotropic jelly were examined. Relationship between cone penetration of jelly and increase of lose in the cable were found. Contacted with jelly in warious density of natural and blactc polyethylene and polyprooyiene procertiss had been waited at 35° C and room temperature. After that changing percent in the weign of the jelly and tensile strength and aiengation at break were investigated. Slots were obtained from polyethylene and polyprophylene elements. At 35° C in the jelly, changing percent increasing in the weigh and slot geometry were examined. To determine changing in the coating caket and dye's o; optical fiber, it was waited at 8c70C in the jelly. To illuminate constriction of thixotropic jelly, it was distilated jelly anc its dest ilat ion f s ÎR spec t rums were taken. In addition NMF: spectrums of jelly were takan. -Jaily was ashed at 1Q00°C in ash- oven, amounts of ash was weighed. In the end| for preventing the lose increase in the F/Q cable at low temperature, at -40° C cone penetration of jelly had been found that it must be more than 20.0 mm. At 35°C and room temperature, high density pol methylenes in the jelly increasing of weight and tensile strenght with elongation wariations were investigated that it has been less. It was found that the interaction of between jelly and polyethlenes had increased by temperature. In jellies, in spite of high density polyethylenes showed weight increasing; in slots geometries which were produces by them it is reiaised that i c doesen't make any differences. It's also found out that UV painted fibers were impressed less from jelly. When investigated IR and NMR spectrums of jelly and its dest ilat ion, it is founc out that polymer part of jelly had been mada up from silicon succession or silicon knitting. And we came to conclusion that its solvent is pival aldehite too. The X- rays di fraction and DT£ investigations of ash showed that the structure of solid material was amor p h ous S i 0,.