Lazer tabanlı hedef tanıma/kimliklendirme sistem tasarımı
- Tez No: 386946
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FEYZİ AKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Deniz Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve Mühendisliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu tezde açık ve kapalı mekanlarda kullanıma uygun lazer tabanlı yüksek güvenlikli bir uzaktan hedef tanıma ve kimliklendirme sistemi tasarlanmaktadır. Sunulan sistemde verici ve alıcı birimleri arasındaki haberleşmeyi sağlamak amacıyla radyo frekansı yerine lazer kullanımı tercih edilmiştir. Lazerin yapısından kaynaklanan odaklanma problemini ortadan kaldırmak maksadıyla delikli plaket kullanılmıştır. Yapılan tasarımda güvenli iletişimi sağlamak için asenkron (tek yönlü) iletişim tercih edilmiştir. Sistemde tanıma/kimliklendirmenin lazer ile yapılması güvenliği en üst düzeye çıkarmış; bastırma, karıştırma gibi karşı elektronik tedbirlerden etkilenmemesini sağlamıştır. Lazer tabanlı hedef tanıma/kimliklendirme sistemi yazılım ve donanımı ile birlikte prototip olarak üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a high security laser based identification and authentication system is designed which is suitable for indoor and outdoor applications. In designed system, laser is preferred instead of RF to provide communnication between the transmitter source and receiver target units. The perforated plate is developed in order to eliminate focusing problems which are caused by the structure of laser. In the design, asynchronous (unidirectional) communication is preferred to ensure secure communication. Using laser for identification/authentication has made the security top level and prevented it from being affected from counter-electronics measures like suppressing or jamming. Laser-based target identification and clasification system prototype is produced as hardware and software.