Improving decision making with increased situational awareness
Durumsal farkındalığın artırılarak karar vermenin iyileştirilmesi
  1. Tez No: 386947
  2. Yazar: OKAN SAYAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OKAN TOPÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Deniz Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve Mühendisliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Etmen tabanlı benzetimde otonom bir etmenin davranışları genellikle sahip olduğu karar verme kabiliyetleri tarafından yönlendirilmektedir. Rekabet içinde olan, değişen ve kesin olmayan çevre koşul ve durumlarının varlığında; spesifik bir bağlamda kabul edilebilir olan bir karar, değişen durum karşısında geçerli kalamaz. Ayrıca, ortaya çıkan bir durum, yeni duruma adapte olan etmenin neden olduğu hedeflere dayalı yeni bir yürütme planının türetilmesini dikte edebilir. Bu nedenle, doğru ve edimsel bir karar verme ağacının karar verme süreç yapısının sonucu büyük ölçüde etmenin durumsal farkındalığı ve etmenin çevrenin yeni durumuna ve bağlamına uyumu ile ilgilidir. Bu kapsamda bu tezin amacı, bir etmenin durumsal farkındalığının artırılarak karar vermenin geliştirilmesidir. Bu amaçla, mevcut kurallar gibi çevre ile ilgili ön bilginin bir ilişkisel ağ olan etmenin karar verme mekanizmasına dahil edilmesi sağlanmıştır. Özellikle, çıkarımsal tutarlılık teorisine dayalı olan adaptif karar verme mimarisi, hata düzeltme (azaltma) öğrenme kuralını içeren eğiticili öğrenme tekniği yöntemleri ile geliştirilmiştir. Dahası, bu sürecin gösterildiği bir örnek olay sunulmuştur. Karar verme işleminde etmenin sahip olduğu durumsal farkındalıktan etkin bir şekilde faydalanılması maksadıyla; nihai karara varmak için etmen tarafından kullanılan ilişkisel ağ, komuta kontrol sistemi gibi harici bir sistemden gelen bilgilerin analiz ve sentez edilmesiyle dinamik olarak oluşturulmaktadır. Bu tezde, harekat emirleri şeklindeki harici bilgilerin gösterilmesinde Koalisyon Savaş Yönetim Dili kullanılmaktadır ve müteakiben bu gösterimden etmen tarafından kullanılan ilişkisel ağa dönüşümün sağlanması için model dönüşüm kuralları belirlenmektedir. Dönüşümü gerçekleştiren çevirici de konseptin kanıtı olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In an agent-based simulation, the behavior of an autonomous agent is mostly influenced by its decision making abilities. In the presence of competing, changing, and uncertain environmental conditions and situations, a plausible decision in a specific context cannot stay be valid in the face of the changing situation. Moreover, an emergent situation may dictate the derivation of a new execution plan based on the goals that result the agent in adapting to the new situation. Therefore, the result of the decision making process constitution of the accurate and actual decision making tree is mostly related to the agent's situational awareness and its adaptation to the new context and situation of the environment. In this regard, the aim of this thesis is to improve decision making by increasing the situational awareness of an agent. To this end, we incorporate the prior knowledge about environment, such as the existing rules, etc. to the agent's decision making mechanism, which is a connectionist network. Specifically, we extend the adaptive decision making architecture, which is based on the deliberative coherence theory, with supervised learning technique, specifically those that involve error correction (minimizing) learning rule. Moreover, a case study is presented to demonstrate the process. In order to effectively benefit from the agent's situation awareness in decision making process, the connectionist network, which is used by the agent, for reaching a final decision is constituted dynamically by analyzing and synthesizing information coming from an external system such as a command and control system. In this thesis, the Coalition Battle Management Language (C-BML) is used to represent the external information in form of operation orders and then the model transformation rules are specified from this representation to the connectionist network used by the agent. A transformation interpreter is also presented as a proof of concept.