Üç boyutlu cisimlerin moment metoduyla elektromanyetik saçılım modellemesi
Electromagnetic scattering modeling by method of moments for 3d objects
- Tez No: 386945
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH ERDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Deniz Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve Mühendisliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Günümüzde sivil ve askeri alandaki ihtiyaçlar paralelinde tasarlanacak sistemlerin üretim aşamasına geçmeden önce gerçek durumda nasıl bir elektromanyetik davranış sergileyeceğinin bilinmesi ya da en azından yaklaşık olarak tahmin edilmesi bir gereklilik olmuştur. Bu doğrultuda, hesaplamalı elektromanyetik yöntemlerindeki gelişmelere de bağlı olarak her geçen gün daha karmaşık geometrilere ilişkin saçılım problemleri analiz edilmektedir. Bu tezde, bahse konu yöntemlerden biri olan moment metodu kullanılarak farklı geometrilere sahip cisimler için saçılım modellemeleri yapılmış, metodun matematiksel alt yapısı ve elektromanyetik problemlerde kullanımları açıklanmıştır. Öncelikle bir statik örnek ele alınmış, ardından sonsuz uzunluklu dairesel ile karesel silindirden saçılım incelenmiş ve son olarak da basit geometrilere sahip dört farklı üç boyutlu cisimin elektromanyetik saçılım modellemesi yapılmıştır. Elektromanyetik denklemler, Matlab programlama dilinde yazılan kodlar vasıtasıyla yeterli donanıma sahip bir bilgisayara çözdürülmüştür. Frekansın, polarizasyonun ve gelen alan yönünün elektromanyetik saçılıma olan etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, before the production stage of the systems, which will be designed for civilian or military needs, knowing their electromagnetic behavior or at least guessing their approximate characteristics become a necessity. In this direction, according to the advances in the field of computational electromagnetic (CEM) methods, more complex geometries can be analyzed every other day. In this thesis, modeling of electromagnetic scattering for different objects using one of the CEM methods, namely 'method of moments' is studied. The mathematical background of the method of moments and its application to a variety of electromagnetic problems are described. Firstly, a static example is handled, then scattering from a perfectly conducting circular and square cylinder of infinite length are analyzed and finally electromagnetic scattering from four different simple 3D objects are modelled. Electromagnetic equations are solved by a well equipped computer using Matlab codes. The effects of the frequency, polarization and the direction of the incident field to the scattered fields are examined.