Engelli turizmi: Antalya ilindeki dört ve beş yıldızlı otel işletmelerinde bir araştırma
Handicapped tourism – a research in four -star and five -star hotels of Antalya
  1. Tez No: 386952
  2. Yazar: GÜLAY BULGAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKER HÜSEYİN ÇARIKÇI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Bu tez çalışması ile Türkiye'de en fazla engelli yatak kapasitesine sahip olan Antalya ilindeki dört ve beş yıldızlı otel işletmelerinde engelli turizmi araştırılmıştır. Araştırmada yönetici anketi ve engelli misafir anketi olmak üzere 2 ayrı anket uygulanmıştır. 326 otel işletmesi yöneticisi ve 232 engelli misafir uygulanan anket çalışmasına katılmıştır. 90 otel işletmesi yöneticisi ve bu otel işletmelerinde konaklayan 232 engelli misafirin görüşlerinin karşılaştırılması yapılmıştır. Böylelikle Türkiye'de engelli turistlere verilen hizmetlerin yeterlilik düzeylerinin ortaya çıkarılması hedeflenmiştir. Analizler sonucunda Türkiye'ye gelen engelli misafirlerin çoğunluğunun Alman ve Rus uyruklu olduğu, engel durumlarının fiziksel engel türünden çoğunlukla felç ve ortopedik olduğu, büyük çoğunluğunun tatil maksadıyla ve seyahat acentesi tavsiyesi ile Türkiye'ye geldikleri tespit edilmiştir. Otel işletmesi yöneticilerinin engelli turizm pazarına hizmet verme noktasında gerek donanımsal gerekse servis elemanları açısından kendilerini yetkin gördükleri belirlenmiştir. Ancak engelli misafir ve yönetici anketleri kıyaslandığında, yöneticilerin engelli misafirlere oranla daha olumlu bir tutum sergileyerek var olan eksiklikleri görmezden geldikleri anlaşılmaktadır. Araştırmadan elde edilen bir diğer önemli sonuç ise engelli misafirlerin Türkiye'ye yoğunlukla ilkbahar ve sonbahar aylarında geldiklerinin tespit edilmiş olmasıdır. Bu durum yüksek sezonda yoğunluk yaşanan Türkiye turizminin ilkbahar ve sonbahar aylarına da taşınmasında engelli turizminin gelişiminin önemli olduğunu ve ülke turizm gelirlerinde arttırıcı bir etkide bulunacağını gözler önüne sermektedir.
Özet (Çeviri)
With this thesis, handicapped tourism in Turkey has been researched. The research has been carried out in four –star and five-star hotels of Antalya which have the maximum number of handicapped beds. In this research two different surveys (manager and handicapped guest surveys) have been conducted to the managers and handicapped guests. 326 hotel managers and 232 handicapped guests have attended to the surveys. Opinions of 90 hotel managers as well as 232 handicapped guests have been compared. Thus, it has been aimed to find out the services provided to disabled tourists proficiency levels in Turkey. As a result of analyses, it has been determined that the most of the handicapped guests are German and Russian, mostly who are physically handicapped as paralysis and orthopedic and most of them has come to our country for holiday with the suggestion of a travel agency. It has been identified that the hotel managers see themselves competent in terms of equipment and service personnels when they have given service to the handicapped tourism market. But when the handicapped guests and the manager surveys have been compared managers have shown more positive attitudes against the handicapped guests. As a result, it has been understood that the managers have ignored existing deficiencies. Another result which has been obtained from the research is that it has been determined that handicapped guests have come to our country mostly in spring and fall seasons. This case has displayed that Turkey tourism which is crowded high in summer season has an important role in transferring handicapped tourism to the spring and fall seasons and will have an effect on enhancing the country's tourism incomes