Engelli turizm pazarlaması: Alanya araştırması
Disabled tourism marketing: Alanya research
- Tez No: 526274
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT TEKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 248
Özet
Dünyada artan engelli nüfusu ile birlikte engelli bireylerin toplumdaki diğer bireyler gibi yaşamalarına olanak sağlamak için başta gelişmiş ülkeler olmak üzere birçok ülkede oluşturulan sosyal politikalar sayesinde engelli bireyler de artık toplum ile iç içe yaşamaya başlamıştır. Engelli bireylere sağlanan bu destekler ile birlikte engelli bireyler de turistik faaliyetler içerisinde yer almaktadırlar. Engelli bireylerin toplumun diğer bireyleri gibi turistik faaliyetlere katılması onların sosyal dışlanmışlıklarını azaltmakta ve toplumsal huzurun oluşmasına da imkân tanımaktadır. Engelli bireyler turistik faaliyetlerde bulunmak için oldukça istekli olmalarına rağmen tatil deneyimlerinde yaşadıkları olumsuz tecrübeler yüzünden bu faaliyetlere yeterince katılamamaktadır. Onların bu faaliyetlere katılmalarına yönelik olarak turistik yörelerde yapısal ve yasal düzenlemeler gerekmektedir. Turizm endüstrisi için özel bir pazar olarak nitelendirilen engelli turizm pazarı turistik ülkelere sağladığı ekonomik katkıların yanı sıra sosyal yönü ile de güçlü bir turizm türüdür. Dünyada giderek yükselen yaş ortalaması ve artan yaşlı nüfusu ile birlikte engelli nüfusu da artmakta bundan dolayı da bu özel turizm türüne turistik kentlerin ve tesislerin ilgisi giderek artmaktadır. Tatil kararları öncesinde bilgiye toplumdaki diğer bireylere göre daha çok ihtiyacı olan engelli bireyleri kendi destinasyonlarına çekmek isteyen turistik kentlerin etkin bir turizm tanıtım ve pazarlama faaliyeti yapması gerekmektedir. Üç bölümden oluşan bu çalışmanın ilk bölümünde engellilik ve engelli hakları, ikinci bölümde ise engelli turizmi ve engelli turizm pazarlaması ele alınmıştır. Araştırmanın üçüncü ve son bölümünde ise Alanya'da ki engelli turizm potansiyelini ortaya çıkarmaya yönelik olarak alan araştırması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The population of the disabled in the world is increasing day by day. Thanks to the social policies created by many countries, especially the developed countries, to enable disabled individuals to live like other individuals in the society, the disabled individuals are now living together with society. With the support provided to disabled individuals, disabled individuals are involved in touristic activities. The participation of disabled individuals in tourist activities such as other members of society, reduces their social exclusion and allows for the formation of social peace. Although disabled individuals are very willing to engage in tourist activities, they can not participate sufficiently in these activities because of the negative experiences they experienced in their holiday experiences. In order to enable disabled individuals to participate in tourism activities, necessary structural and legal arrangements were needed to ensure their accessibility to tourist areas. This type of market, which is considered as a special market for the tourism industry, is a powerful tourism type with its social contribution as well as the economic contributions it provides to touristic destinations. With the increasing average age and the elderly population in the world, the population with disabilities is also increasing. Therefore, the interest of touristic destination and accommodation enterprises is gradually increasing to this special tourism type. Disabled individuals need more information prior to holiday decisions. Tourism destinations need to carry out an effective tourism promotion and marketing activity in order to attract people with disabilities. The thesis consists of three parts. The first part of the thesis deals with disability and disability rights, and the second part deals with disability tourism and tourism marketing. The third and final part of the research is the field research conducted to reveal the potential for disabled tourism in Alanya.