Seasonal heat flux variability of the Sea of Marmara
Marmara Denizi'nde ısı akısının mevsimsel değişkenliği
  1. Tez No: 386975
  2. Yazar: HÜSNE ALTIOK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MOHAMMED ABDÜL-LATIF
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Oşinografi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışmada, 1985-1990 yılları arasındaki meteorolojik veriler kullanılarak Marmara Denizindeki aylıı ısı akısı hesaplanmıştır. 1986-1991 yılları arasında Marmara Denizi ve Boğazlardaki sıcaklık değişiklikleri de mevsimsel olarak incelenmiştir. Isı akısı hesapları, Marmara Denizi'nde pozitif net ısı akısı olduğunu göstermiştir. Bu net ısı akısının miktarı yıllara göre farklılık göstermektedir. Marmara Denizi'nde 200m nin altındaki suların sıcaklığında gözlenen değişiklikler basen üzerindeki mevsimsel net ısı akısıyla ilişkilidir. Boğazlardaki ortalama sıcaklık ve yıllık debi değerleri kullanılarak yapılan ısı dengesi hesabı basene az miktarda ısı girdiğini göstermekle birlikte, bu miktar hesaplamanın hata sınırları içerisindedir.
Özet (Çeviri)
In this study, monthly heat fluxes over the Marmara Sea are calculated by utilizing meteorological data obtained during 1985-1990. temporal variation of the temperature for the whole basin of the Marmara Sea and the straits is also investigated during the period of 1986-1991. Heat flux calculation indicates that there is a positive net heat flux over the Marmara Sea. The amount of thşs flux changes annually. It is found that the observed changes in the water below 200m depth correspond to the seasonal net heat flux over the basin. A heat budget calculation using average values of flows and their temperatures through the straits indicates a small net input of heat into the basin, however, this is considered to be within the error limits of the calculations.