Rhodos gyre dynamics based on Mediterranean circulation system
Akdeniz sirkülasyon sistemi üzerinde Rodos döngüsü dinamiği
- Tez No: 202590
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDEM SAYIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmanın amacı mevsimsel kuvvetlerin etkisindeki Doğu Akdeniz GenelSirkülasyonunda bulunan Rodos Döngüsü'nü analiz etmektir. Bölgedeki bu kuvvetlerdenbaşlıcaları rüzgar ve termohalin kuvvetleridir. Atmosfer ve Okyanus arasındaki ısı transferi vedeniz seviyesi değişimleri sonucu oluşan barotropik kuvvetler de dahil edilebilir. DoğuAkdeniz Genel Sirkülasyonu için yapılan model çalışmaları `KILLWORTH Ocean GeneralCirculation Model' kullanılarak yürütülmektedir. Model, Ocak, Mayıs, Ağustos ve Ekim 2000tarihlerine ait data set kullanılarak, 20 günlük periyod ve 200 saniyelik zaman aralıkları içinçalıştırılmıştır.Lavantin Ara Tabaka Suyunun Rodos çevresinde oluştuğu ve bütün Akdeniz boyunca ortatabaka suyu olarak yayıldığı bilinmektedir. Rodos Döngüsü üzerinde rüzgar kuvveti ve Heatfluxın etkisini anlayabilmek için başlıca iki ana senaryo geliştirildi. Birinci senaryo `largescalesub-basin gyre' (büyük-ölçekte alt-havza döngüsü) ları ve mevsimsel değişimleriniaçıklamak amacıyla rüzgarın etkisini incelemek içindir. İkinci senaryo deniz yüzeyinde heatflux'ın Lavantin Ara Tabaka Suyunun oluşumuna bağlı olarak Lavantin Havasındaki sukütlelerini tanımlayabilmesi için gerçekleştirilmiştir.Sonuçlar Doğu Akdeniz sirkülasyonunun temel özelliklerini göstermektedir. En önemlibulgular, mevsimsel değişimlerde aynı yerlerde gözlenen temel özellikler ve kıyı akıntılarınınve `sub-basin scale gyre'ların mevsimsel döngülerinin genliği ve frekansındaki değişimiiçeren yıllık değişimlerdir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyze the Rhodes Gyre based on the general circulation ofEastern Mediterranean Sea driven by the seasonal forces relevant for this region. These forcesare mainly wind and thermohaline forces. The heat exchange between atmosphere and oceanand also the barotropic forces resulting from sea level elevation were taken into account.Model experiments for the Eastern Mediterranean Sea general circulation were conductedusing KILLWORTH Ocean General Circulation Model. The model was initialized with theJanuary, May, August and October 2000 data sets and was run for a period of 20 day withtime steps of 200 second.It is known that the Levantine Intermediate Water (LIW) is formed in the Rhodesenvironment and spreads as an intermediate water to all over the Mediterranean Sea. Tounderstand the role of the wind stress and heat flux on the Rhodes Gyre, two main scenarioswere considered. First scenario is to examine the wind driven response in order to explain thelarge-scale sub-basin gyres and their seasonal variability. Second scenario is realized tounderstand if the prescribed heat flux at the sea surface is capable to improve therepresentation of the water masses in the Levantine Basin related to the LIW formation.The results show the main characteristics of the Eastern Mediterranean circulation. Theimportant discovery is that seasonal variability peak at the same spatial scales in the oceanresponse and that the interannual variability includes the change in amplitude and phase of theseasonal cycle in the sub-basin scale gyres and boundary currents.