Bas boyun kanserlerinde radyoterapi öncesi ve sonrası serum tıssue polypeptide antigen düzeyleri
Before and after radiotherapy, serum tissue polypeptide antigen levels in head and neck cancers
- Tez No: 386980
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Onkoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Onkoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmada Ankara Onkoloji Hastanesi Radyasyon Onkolojisi bölümünde tedavi edilen 23 baş boyun karsinomlu hastada, tedavi öncesi ve tedavi sonrası serum tissue polypeptide antigen(TPA) düzeyleri değerlendirilmiştir. Onaltı tonsillit vakası ve ondokuz sağlam gönüllü, kontrol grupları olarak alındı. Hastaların histopatolojik tanıları epidermoid karsinomdu. Uzak metastazı olanlar ve serum TPA düzeyini etkileyebilecek hastalığı olanlar çalışma dışı bırakıldı. Hastalardan kan örnekleri tedavi öncesi, tedavinin ikinci günü,tedavi sonunda ve tedavi bitiminden üç ay sonra olmak üzere dört kez alındı. Hastaların hepsi Co 60 cihazı ile, 56-66 Gy arasında tedavi dozu aldılar. Serum TPA düzeyi immünoradyometrik assay (IRMA) yöntemiyle ölçüldü. Eşik değeri olarak 85 Ü/L alındı. Karsinom grubunun ortalama serum TPA değeri (96.56), sağlıklı kontrol grubunun ortalama serum TPA değerinden (55.69) yüksek bulundu. Tonsillit kontrol grubunun da ortalama serum TPA değeri (88.31), sağlıklı kontrol grubunun ortalama serum TPA değerinden (55.69) yüksek olduğu bulundu. Eşik değeri 85 Ü/L alındığında, sağlıklı kontrol grubunun % 95.7' sinin, karsinom grubunun % 65.2'sinin ve tonsillit kontrol grubunun da % 31.3'ünün, eşik değerinin altında olduğu bulundu. Serum TPA duyarlılığı % 34.8, seçiciliği %95, pozitif prediktif değer %88.9 ve negatif prediktif değer %59.5 olarak bulunmustur. Çalışma sonucunda serum TPA düzeyi ölçümünün, baş boyun karsinomlu hastalarda, tümör yükü ile korelasyon gösterdiği, karsinom tanısında ve tedaviye yanıtı değerlendirmede yetersiz olduğu saptandı. Başlangıçdaki yüksek serum TPA düzeyinin kötü prognoz göstergesi olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study 23 patients with head and neck epidermoid carcinoma in radiation oncology Hospital were evaluated. Serum tissue polypeptide antigen (TPA) was determined before and at the end of the radiotherapy. Sixteen patients with benign head and neck disease and 19 healty volunteers were included into the study. Patients with distant metastases or with other conditions which could affect TPA were excluded. Blood samples were collected from fasting patients in the morning before start of the treatment, the second day of treatment, the day after the end of radiotherapy and 3 months later after the end of radiotherapy. The serum was immediately separated and frozen at -20 until the radioimmunoassay. Cutt of level was taken as 85 Ü/L Radiotherapy was given with cürative intent. Patients were treated with two lateral opposing fields using a cobalt-60 unit. The mean concentration of TPA in patients with head and neck cancer (96.56) was higher than the mean concentration of TPA in healty volunteers (55.69). The mean concentration of TPA in patients with benign head and neck disease (88.31), was higher then mean comcentration of TPA in healty volunteers (55.69). At a cut-off value of 85 Ü/L, 4.3% of healty volunteers had a baseline value higher than the cut-off level. 34.8% of with head and neck cancer patients had a baseline value higher than the cut-off level and 68.7% of with benign head and neck disease patients had a baseline value higher than the cut-off level. TPA had a sensitivity of 34.8%, specificity of 95%, (+) predictive value of 88.9%, (-) predictive value of 59.5%. TPA pretreatment values seem to be correlated with the tumor volume. TPA can be considered a tumor marker but not for the diagnosties, therapy monitoring and follow-up. analysis of treatment results indicated that the pretreatment low concentrations of TPA was associated with a favorable outcome.